Vědci potvrdili: Vrtačky a kladiva jsou v 8 hodin ráno skutečně méně hlasité

08 Kvě 2019

Lidstvu je odpradávna známý mýtus, podle kterého jsou vrtačky a kladiva v 8 hodin ráno méně hlasité než v pozdějších hodinách. Vědcům z Národního institutu domácích kutilů v Brně se toto tvrzení podařilo potvrdit.

Tento mýtus ma za efekt hlavně to, že když si člověk může po pracovním týdnu konečně přispat, probudí ho v 8 ráno soused s vrtačkou nebo kladivem. Teď už ale víme, že vlastně o žádný mýtus nejde, jak ukázal výzkum moravských vědců.

„Provedli jsme sérii pokusů, během kterých jsme vrtali v různých dnech a v různých hodinách. Ukázalo se, že vrtání v sobotu v 8:00, je až o 1 000 % méně hlasité než vrtání v pondělí ve 13:00. Dá se tedy říct, že tento „mýtus“ zachránil životy milionům lidí. Kdyby totiž většina lidí vrtala až odpoledne, mohla by vysoká hlasitost z vrtaček narušit stabilitu budov,“ tvrdí Jarda z Národního institutu domácích kutilů v Brně.

Existují navíc časy, kdy hlasitost vrtání exponeciálně roste. Například při vrtání ve zdánlivě ideální čas, tedy ve všední den mezi 13:00 a 16:00, může hlasitost vrtačky dosáhnout až 1 000 decibelů! To nejenže by bez problému zbořilo celý dům, panelák i mrakodrap, ve kterém by se vrtalo, ale tato hlasitost by se nebezpečně blížila hlasitosti, která by dokázala vytvořit masivní černou díru, nebo dokonce udělat díru do celého vesmíru!

Za 11. září 2001 mohou ve skutečnosti bezohlední zedníci

I zedníci pracují na základě tvzení, že vrtačky a kladiva jsou méně hlasité jen brzo ráno a dopoledne. Napadlo vás někdy, proč zedníci ve vedlejším rekonstruovaném paneláku vždy vrtají jenom ráno, a jen co vstanete z postele, tak vrtat přestanou? Protože si jsou velice dobře vědomí toho, že kdyby vrtali až později, tak by mohli celý dům srovnat se zemí!

Podle některých teorií, mohou dokonce za pád WTC 11. září 2001 právě nezodpovědní zedníci, kteří toto nepsané pravidlo porušili, a během rekonstrukce jednoho z podlaží WTC vrtali i odpoledne. Ano, letadla sice do mrakodrapů narazila brzy dopoledne, avšak zedníci zde vrtali už několik dní předem, vždy i v odpoledních hodinách. Tím nenávratně porušili statiku budov, které jinak byly konstruovány tak, aby odolaly i nárazu letadla.

Věci jsou tedy jednodušší, než se zdají. Očividně skutečně nešlo o rozsáhlou konspiraci americké vlády a řízenou demolici, ale o chybu zedníků, kteří nevrtali jen a pouze brzy ráno, kdy jsou jejich vrtačky znatelně tiší, ale aby měli práci dříve hotovou, tak vrtali i odpoledně.

Výše zmíněná fakta platí i pro další stroje, které vydávají hluk. Například motorové a okružní pily nebo sekačky na trávu. I z toho důvodu je nejbezpečnější řezat dřevo a sekat trávník ideálně o víkendu v brzkých ranních hodinách.

Ruku v ruce s hlasitostí jde i tvrdost zdí

Na hlasitost navazuje i tvrdost zdí. Zatímco vrtání je brzy ráno méně hlasité, tvrdost zdí je zase v brzkých hodinách menší. Proto je vrtání jednodušší a rychlejší.

„Hlasitost vrtání nejspíše závisí i na tvrdosti zdí. Zdi jsou ráno měkčí, proto je vrtání méně hlasité,“ tvrdí dále Jarda.

V noci pak zdi úplně ztrácejí svou hmotnou formu a stávají se hologramem. Proto, pokud si najdete čas například ve tři ráno, nebude vrtání ani bití hřebíků do zdi vydávat vůbec žádný zvuk.

„Nevíme, jak to funguje, ale v noci se zdi přemění na intuitivní hologram. Ten na vrtačku reaguje a díru do něj normálně vyvrtáte, avšak hlasitost je úplně nulová, protože pro vyvrtání díry nemusíte vrtačku ani zapnout,“ dodává Jarda.

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..