Rusko spustilo na vodu novou ponorku na solární pohon. Má být postrachem plavidel NATO

19 Srp 2016

Za přítomnosti prezidenta Vladimíra Putina, premiéra Dimitrije Medveděva a špiček ruské admirality byla na ponorkové základně v Severomorsku slavnostně uvedena do aktivní služby nová, modernizovaná ponorka třídy Borej. Supermoderní stroj byl lahví tradičního ruského sektu pokřtěn jménem Иван Юмашев (Ivan Jumašev), na počest prvního poválečného velitele sovětského námořnictva.

Při modernizaci ponorky byla na první místo kladena především bezpečnost posádky. Konstruktéři tak upustili od nebezpečného nukleárního pohonu, který důmyslně nahradili dvěma prakticky bezhlučnými elektromotory o kombinovaném výkonu 57 000 kW, což je o téměř dvakrát tolik, než má v současnosti k dispozici nejmodernější třída amerických ponorek Virginia. Potřebnou energii získávají elektromotory z kamuflovaných solárních kolektorů, které plují na hladině a s ponorkou jsou spojeny několikametrovými vysokokapacitními kabely.

predvadecka
Vladimir Putin na křtu nového podmořského stroje

Nový způsob pohonu efektivně limituje maximální hloubku ponoru na 9 metrů. „Nové stroje třídy Borej jsou však nyní schopné na otevřeném moři efektivně fungovat takřka bez omezení. Je však třeba, aby bylo jasno a slunečno. V případě nepříznivého počasí je pak ponorka napájená několika niklo-kadmiovými akumulátory. Ty bez přerušení zajistí cirkulaci vzduchu na palubě a chod veškerých přístrojů,“ vysvětluje šéfkonstruktér pohonného systému, inženýr Pavel Petrovič Mračkov.

Viceadmirál Nikolaj Anatoljevič Jevmenov, velitel Severního loďstva, dodává: „Moment překvapení je v ponorkové válce naprosto kritickým elementem. Upravená strategie přizpůsobená nově zaváděnému typu pohonu nyní přesune strategické operace do nižších hloubek ponoru. To je sice pro ponorky v 21. století nezvyklé, ale také je to ten poslední manévr, který by stroje agresorů NATO očekávaly.“

Mezi další modernizované vybavení Ivana Jumaševa patří i tři harpunové střílny, které plavidlo ochrání například před potápěči s přísavnými minami. Mimo válečný stav pak mohou harpuny také zpestřit jídelníček posádky; velká část proviantních skladů totiž musela ustoupit nové elektrocentrále pohonného systému.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.

2 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..