Experti: Čtení motivačních knih z hlupáka milionáře neudělá
Motivační knihy nabývají stále více na popularitě. Podle mnoha odborníků však motivační literatura dává lidem pouze zbytečnou a falešnou naději. Jak nám sdělil námi dotázaný expert: „Motivace je vám k ničemu, když jste tupí jako tágo.“
Odborníci se vesměs shodnou na tom, že knihy o osobním rozvoji jsou důležité. Lidé by měli rozvíjet svůj talent a získávat nové vědomosti. Jak ale tvrdí námi dotázany expert na osobní rozvoj Vladimír Kočík, knihy zaměřené pouze na motivaci, vám nedají vůbec nic.
„Knihy zaměřené na osobní rozvoj se mohou rozlišit na dvě základní kategorie. Jedny vám dají vědomosti, naučí vás kriticky myslet, naučí vás podnikat, celkově vás vzdělají. Druhé, tzv. motivační bullshity, vám zase budou tvrdit, že každý může dokázat cokoliv. To ale není pravda. Někdo má předpoklady k tomu něco dokázat, spousta lidí je ale tupá jako tágo,“ tvrdí naší redakci Vladimír Kočík.
Motivace je podle Kočíka potřebná, pokud máme v hlavě nějaký nápad, myšlenku, ideu, víte i jak ji zrealizovat, ale zároveň jsme plní obav. Ovšem čím dál častěji se setkáváme se stádem namotivovaných ovcí, které krom motivace nic jiného nemají.
„Motivace je samozřejmě potřeba, ale musíme mít víc než jen to. Dnes a denně vidím na internetu plno namotivovaných troubů, kteří ,si jdou za svými cíly,‘ přitom jejich jediný cíl je stát se bohatými. Naprostá většina z nich ale neví, jak něco takového dokázat. Mají cíl, ale absolutně neví, jak toho cíle dosáhnout, a proto se zmůžou jen na denní sdílení motivačních citátů a čtení motivačních bullshitů, které jejich autoři píšou jen proto, aby rýžovali peníze na hlupácích,“ dodává Kočík.
Takoví jedinci si podle Kočíka zadělávají na velké psychické problémy – deprese, syndrom vyhoření. Protože čím víc chceme, tím víc si uvědomujeme, jak málo vlastně máme. Paradoxně ke zhoršení psychickému stavu přispívá také v současnosti velmi rozšířený trend – pozitivní myšlení.
Pokud někdo za každou cenu myslí pozitivně, i když se kolem něj děje tuna sr*ček, zadělává si na budoucí psychický problém. Potlačování emocí, byť jsou negativní a nepříjemné, nevede k ničemu dobrému. Prostě si sami sobě přiznejte: „Sakra, tohle je fakt na hovno!“ a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe, než když budete za každou cenu myslet pozitivně, jak nějaké hloupé ovečky. Motivační citáty vás z problému nevytáhnou, to můžete jen vy sami.
Tak tenhle článek je 100% pravda v záplavě fejkňůs. Od začátku do konce pravda.Hluboce smekám virtuální klobouk a odtančím do ztracena…
Počkat, odkdx se na tomhle webu píšou pravdivé informace??? 😮