DeepSeek ve skutečnosti není AI, ale miliony chatujících Číňanů, kteří se vydávají za umělou inteligenci
Spuštění nového modelu čínské DeepSeek AI vyvolalo poprask u technologických firem, zejména těch zaměřených na umělou inteligenci. Čínská AI údajně i na starších čipech za zlomek nákladů dosahuje výkonu srovnatelného s předními západními modely, jako je ChatGPT. Jak se ale ukázalo, realita je trochu jiná. Na DeepSeek totiž uživatelé ve skutečnosti nechatují s umělou inteligencí, ale s miliony Číňanů, kteří se za AI pouze vydávají.
V obřích kancelářských halách v Číně sedí miliony pracovníků, kteří odpovídají na dotazy uživatelů z celého světa. Jedinou „AI“ zde zůstává software, který jejich odpovědi v reálném čase překládá do různých jazyků. Ve skutečnosti ale vše píše člověk. Tento přístup je levnější a uživatelé si ničeho nevšimnou.
Tento rafinovaný plán však není jen snahou ušetřit na vývoji pokročilé technologie. Jak se nyní ukazuje, jde o promyšlenou strategii, jak destabilizovat západní technologické giganty. Zatímco akcionáři panikaří a akcie velkých hráčů, jako jsou OpenAI, Google či Microsoft, strmě klesají, DeepSeek popírá veškerá obvinění. „Jsou to absurdní spekulace,“ prohlásil mluvčí DeepSeek. „A i kdyby to byla pravda, pořád bychom jednali v souladu s definicí umělé inteligence. Vždyť lidé jsou vlastně také stroje – jen biologičtí, nikoli syntetičtí,“ dodal.
DeepSeek dokonce tvrdí, že jejich údajný přístup je jen logickým vyústěním globální optimalizace nákladů. „Pokud dokážeme lidský potenciál využít efektivněji než západní firmy, které investují miliardy do hardwaru, proč bychom to neudělali?“ ptá se manažer startupu. „Biologická AI je přece stejně hodnotná jako jakýkoli jiný algoritmus. Možná i lepší – lidé mají empatii, humor a přirozené pochopení kontextu. Ale opakuji, že to všechno jsou jen lži.“
Mezitím si uživatelé DeepSeek dál pochvalují jeho přesné odpovědi a přirozený tón. „Je to jako mluvit s opravdovým člověkem,“ říká jeden z nich. „A když jsem se například zeptal, proč Čína tvrdí, že Tchaj-wan je jejím územím, přestože jde o ostrov, kam po občanské válce uprchla vláda Čínské republiky a který Čínská lidová republika nikdy neovládala, dostal jsem rychlou a přesvědčivou odpověď. Bylo mi vysvětleno, že Tchaj-wan byl součástí Číny už od starověku a že ČLR bude i nadále usilovat o mírové sjednocení. Jak jsem si já hlupák mohl myslet něco jiného,“ dodává.
Líbí se ti naše tvorba? Podpoř nás na HeroHero, nebo nám pošli malý příspěvek na kávu.