Lidstvo je krok od revolučního objevu: Proč ve vakuu nelze dýchat?

30 Kvě 2016

Od dob prvního letu do vesmíru si lidstvo klade otázku: Proč ve vakuu nelze dýchat? Doposud se nikomu nepovedlo na tuto otázku odpovědět. To se ale pravděpodobně již brzy změní, protože skupina vědcu z Vědeckého institutu Václava Klause v Hongkongu je velmi blízko k rozlousknutí této záhady. Podle série pokusů, které studenti za posledních několik měsíců provedli, totiž vše naznačuje tomu, že ve vakuu není vzduch, resp. je v něm tzv. „vzduchoprázdno“.

Hlavním vodítkem pro vědce bylo, že pokud chceme uvnitř nějaké místnosti či nádoby vytvořit vakuum, musíme z ní odsát veškerý vzduch. To přivedlo tyto bystré mozky na myšlenku, že mezi absencí vzduchu a vznikem vakua může být spojitost.

„Řekli jsme si, že pokud bychom uvnitř naší vzduchotěsné nádoby chtěli vytvořit vakuum, museli bychom z ní vysát vzduch. To je všeobecně známý fakt… Nikoho ale nikdy nenapadlo, jestli mezi vzduchoprázdnem a vakuem nemůže být nějaká spojitost. Díky sérii pokusů, které jsme následně provedli, nyní můžeme říct, že je vysoce pravděpodobné, že vzduchoprázdno a vakuum jsou ve skutečnosti jedna a ta samá věc,“ prohlásil Pi-Ču-sin, vedoucí celého pokusu.

Tento objev by znamenal mnoho. Pokud ve vakuu nelze dýchat, protože v něm opravdu není vzduch a tedy kyslík, bylo by teoreticky možné postavit obří pumpu a vesmírné vakuum kyslíkem „napustit“. Díky tomu by v budoucnu možná šlo ve vakuu dýchat.

Vědci nyní chystají ještě pár dalších pokusů, které mají celou teorii buď potvrdit, nebo definitivně vyvrátit. Jedním z těchto pokusů má být vytvoření vakua a následně jeho napuštění vzduchem. Pokud v něm poté bude možné dýchat, znamená to, že ve vakuu opravdu není kyslík. Ba co víc, že pokud do něj kyslík dodáme, vytvoříme v něm dýchatelnou atmosféru.

Dá se tedy říct, že tento objev by mohl být jedním z největších objevů 21. století, který by umožnil astronautům dýchat ve volném vesmíru, díky čemuž by už nemuseli nosit těžké a pohyb omezující skafandry.

Líbí se ti naše tvorba? Podpoř nás na HeroHero, nebo nám pošli malý příspěvek na kávu.

1 comments

Leave a reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.