Lidstvo je krok od revolučního objevu: Proč ve vakuu nelze dýchat?

30 Kvě 2016

Od dob prvního letu do vesmíru si lidstvo klade otázku: Proč ve vakuu nelze dýchat? Doposud se nikomu nepovedlo na tuto otázku odpovědět. To se ale pravděpodobně již brzy změní, protože skupina studentů z Vědecké univerzity v Hongkongu je velmi blízko k rozlousknutí této záhady. Podle série pokusů, které studenti za posledních několik měsíců provedli, totiž vše naznačuje tomu, že ve vakuu není vzduch, resp. je v něm tzv. „vzduchoprázdno“.

Hlavním vodítkem pro studenty bylo, že pokud chceme uvnitř nějaké místnosti či nádoby vytvořit vakuum, musíme z ní odsát veškerý vzduch. To přivedlo studenty na myšlenku, že mezi absencí vzduchu a vznikem vakua může být spojitost.

„Řekli jsme si, že pokud bychom uvnitř naší vzduchotěsné nádoby chtěli vytvořit vakuum, museli bychom z ní vysát vzduch, to je veřejně známý fakt…  nikoho ale nikdy nenapadlo, jestli mezi vzduchoprázdnem a vakuem nemůže být nějaká spojitost. Díky sérii pokusů, které jsme následně provedli, nyní můžeme říct, že je vysoce pravděpodobné, že vzduchoprázdno a vakuum jsou ve skutečnosti jedna a ta samá věc,“ prohlásil Ši-Ťin-Ser, vedoucí celého pokusu.

Tento objev by znamenal mnoho. Pokud ve vakuu nelze dýchat, protože v něm opravdu není vzduch a hlavně tedy kyslík, bylo by teoreticky možné postavit obří pumpu a vesmírné vakuum kyslíkem „napustit“. Díky tomu by v budoucnu možná šlo ve vakuu dýchat.

Studenti nyní chystají ještě pár dalších pokusů, které mají celou teorii buď potvrdit, nebo definitivně vyvrátit. Jedním z těchto pokusů má být vytvoření vakua a následně jeho napuštění vzduchem. Pokud v něm poté bude možné dýchat, znamená to, že ve vakuu opravdu není kyslík. Ba co víc, že pokud do něj kyslík dodáme, vytvoříme v něm dýchatelnou atmosféru.

Dá se tedy říct, že tento objev by mohl být jedním z největších objevů 21. století, který by umožnil astronautům dýchat ve volném vesmíru, díky čemuž by už nemuseli nosit těžké a pohyb omezující skafandry.

1 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..