Václavské náměstí se přejmenuje na Václavsko-Havlovské náměstí. Sochu sv. Václava nahradí Lavička Václava Havla

06 Čvn 2019

Vláda v tichosti schválila přejmenování Václavského náměstí. To by mělo svoje jméno změnit už na začátku roku 2023. Náměstí nově ponese název po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi.

Diskuze o změně názvu začaly už na konci roku 2017, avšak schválení se změna dočkala až nyní. To všechno navíc v tichosti na pokyn EU. Většina občanů o tom vůbec nevěděla a stále neví. Náměstí se nově bude jmenovat po prezidentovi Havlovi, tedy Václavo-Havlovské náměstí, hovorově označované jako Havlovák.

Sochu svatého Václava nahradí Lavička Václava Havla

Nejde navíc čistě o přejmenování, ale náměstí se dočká i vizuálních změn. Socha sv. Václava na koni bude přesunuta na Můstek a dominantou v horní části náměstí bude nově obří 10 metrová Lavička Václava Havla, za kterou stát zaplatí 10 milionů korun.

„Přijde nám rozumné nahradit sochu přes 1000 let mrtvého chlapa, o kterém většina populace ani neví, kdo vlastně byl a kdy žil, Lavičkou Václava Havla, kterého zná každý,“ ospravedlňuje vláda instalaci nové Lavičky Václava Havla.

Celkové náklady však budou mnohem větší. Přemístění sochy sv. Václava vyjde stát zhruba na 50 milionů korun. Instalace Lavičky pak na dalších 500 tisíc. Dohromady tak stát zaplatí přes 60 milionů. EU tuto částku plánuje zadotovat zpoloviny plastovými víčky.

„Pořád jsou to lépe investované peníze, než kdybychom je poslali Agrofertu na dotacích,“ zní z EU.

Práce na novém náměstí započnou v půlce prosince. Hotovo pak má být přesně na Nový rok, kdy na už Václavo-Havlovském náměstí proběhne obrovská kouladace v podobě obřího koncertu.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.

6 comments
  1. Původní návrh byl „Burešovo náměstí“ a všechny stanice metra se měly přejmenovat podle firem zcela nezávislého, Burešem neřízeného a čestného Anusferového holdingu. Už to bylo domluvené s Miloušem, že vévodit tomu bude socha Bureše s Miloušem, jak si třepou rukou a vyměňují srp a kladivo za pytel zcela nového hnojiva a zcela nový toastový chléb. Jenže za to může Kalůsek, Havloidi, všechny pražské i mimopražské kavárny a zlí evropští komisaři, že to tak není…

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..