T. G. Masaryk: Nevěřte všemu, co si přečtete na internetu

12 Dub 2016

Tomáš Garrigue Masaryk mezi námi bohužel už téměř 80 let není, nicméně jeho odkaz přežívá i nadále. Pojďme si připomenout jeden z jeho nejslavnějších citátů, ve kterém Masaryk kritizuje lidi, kteří věří téměř všemu, co si přečtou na internetu.

„Internet je úžasná věc, nicméně se jedná i o velké bezpečnostní riziko, protože se dá snadno zneužít k propagandě. Bohužel spousta lidí věří všemu, co si na internetu přečte, což z něj může činit mocný nástroj, kterým se dají snadno zmanipulovat masy lidí,“ prohlásil Masaryk v rozhovoru pro britský server BBC.com v roce 1931.

Masaryk tímto pamětným citátem jen dokázal, že byl skutečně génius, který předběhl svoji dobu o desítky let. Tenkrát nikdo nebral internet jako možné riziko. Všichni ho viděli jen jako skvělou platformu, díky které každý mohl svobodně publikovat svůj názor, či se jen z pohodlí vlastního domova dívat na nejnovější filmy. Nikdo nečekal, že by se internet dal zneužít pro masivní propagandu, jako je tomu dnes.

TGM byl velkým fanouškem Applu a blízký přítel Steva Jobse. V IT se pohyboval v podstatě od dětství.

Dokonce i Adolf Hitler využíval internet pro svoji propagandu jenom zřídka. Podle Hitlera je internetová propaganda finančně hodně náročná a zároveň málo účinná. Z toho důvodu Třetí říše šířila svoji nechutnou propagandu starými, avšak osvědčenými způsoby. Toto však bylo podle některých odborníků způsobeno tím, že Němci nebyli schopni napsat virální článek, který by se následně sám a zadarmo šířil po sociálních sítích. Proto byla internetová propaganda nacistického Německa značně neúspěšná.

Nicméně my dnes už víme, že Masaryk měl pravdu. Nakonec totiž došlo na „tatíčkova“ slova a internet je skutečně masivně využívaný pro propagandu, která má dopad na desetitisíce lidí. Dnešní mistři propagandy si vždy počkají na nejvhodnější okamžik, a pak publikují článek, který se mezi lidmi šíří doslova jako mor. A nikdo nemá potřebu si ověřit, jestli je to pravda nebo ne. Některé frakce dokonce platí i vlastní diskutéry, kteří se v internetových diskusích snaží sířit propagandistické příspěvky.

„Na internetu jsou tisíce stránek, které publikují všemožnou propagandu. Sociální sítě jako Facebook a Twitter pak slouží jako výborný nástroj k jejich dalšímu šíření. Nejhorší je však lenost, která mnohým lidem brání v tom, aby si ověřovali pravost a autenticitu zpráv, které čtou,“ dodal Masaryk.

A jak se tedy takovýmto zprávám vlastně bránit? Nejjednodušší je si každou zprávu u níž si nejste jisti její pravostí, vyhledat i z jiných zdrojů. Často se při tomto hledání najdou i zdroje, které pádnými argumenty popírají pravost oné zprávy. Toto všechno však neplatí pro AZ247.cz, protože zde najdete pouze skutečně autentické a pravdivé zprávy, takže už není potřeba si je někde ověřovat.

7
Komentujte

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkFilip TarnovskýPokorná omluva a výročí Kosy | KOSA NOSTRA zostra aneb NAŠE VĚC zostra ! Prostě Kosa zostra!Lukáš KaštovskýJan Jurníček Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ondřej Kolín
Host
Ondřej Kolín

Cílená reklama pod tímto článkem … IQ TEST ČECHŮ 2013 … 😀

Jerzy Wladislaw Skrzetuszki
Host
Jerzy Wladislaw Skrzetuszki

Nase rodina byla proti internetu po staleti, hlavne jsme se bali bezdratoveho prenosu a tak se poprve k internetu pripojil muj praded hned jak v rusku vyvinuli medeny drat.

Jan Jurníček
Host
Jan Jurníček

A hned poté, co Alexander Graham Bell vynalezl telefon, měl dva zmeškané hovory od Járy Cimrmana.

Lukáš Kaštovský
Host
Lukáš Kaštovský

Fotomanipulace super, jen by bylo fain na to použít trošku šumu, či nějaký efekt staré fotografie. Působí to blbě i v miniaturitě. 😀

kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Host
kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

To je účel, aby to bylo vidět na první pohled, že je to fotomontáž – umělecká parodie na novinářské kachny

Filip Tarnovský
Host
Filip Tarnovský

Ohromující jak jsem se dozvěděl že měl v podstatě i phone

Reklama

RSS