Socha svatého Václava utekla z Václavského náměstí. Nechce se každý měsíc dívat na demonstrace proruských dezolátů

01 Dub 2023

Dnes ráno byli návštěvníci Václavského náměstí překvapeni událostí, která v historii Českých zemí nemá obdoby. Socha svatého Václava, která po celá staletí bděla nad náměstím, zmizela z jejího podstavce. Po krátkém vyšetřování se ukázalo, že socha nebyla odcizena, ale rozhodla se sama odejít. Důvodem údajně byly neustálé protesty proruských dezolátů, které socha už nemohla dále snášet.

„Každý měsíc to bylo totéž,“ postěžovala si socha svatého Václava, která si našla dočasný azyl na Pražském hradě. „Desetitisíce proruských dezolátů si vyrazily na Václavák s transparenty a s výkřiky o tom, jak je západ zkažený a jak potřebujeme ruskou pomoc. A ještě se maskovali za vlastence a boj proti bídě. Já, který jsem věnoval celý svůj život ochraně a rozkvětu českých zemí, to už nemohu déle snášet. Jelikož se Pražský hrad konečně stal zase sídlem prezidenta a ne pouze průtokového ohřívače alkoholu, usídlím se tam a počkám, až se to uklidní,“ mrknul na nás s pivem v ruce svatý Václav.

Vedení města bylo zmateno a zaskočeno, ale zároveň si uvědomilo, že toto je situace, která vyžaduje rychlé jednání. „Nejdříve jsme si mysleli, že se jedná o aprílový žert,“ řekl starosta Prahy. „Ale poté, co nám svatý Václav sám zavolal z Hradu a sdělil nám své pohnutky, jsme začali jednat.“

Zástupci města se nyní pokoušejí najít řešení, které by uspokojilo všechny strany. Někteří navrhují, aby byla socha přemístěna na nějaké klidnější místo, kde by mohla dál bdět nad osudem země bez nutnosti sledovat proruské protesty. Jiní zase navrhují deportování proruských dezolátů do Ruska, kde si budou moct protestovat, dokud je nenaloží do Antonu a nepošlou na frontu.

Svatý Václav zatím trvá na svém. „Už nechci být pasivním svědkem toho, jak se moje milované Čechy stávají místem, kde desetitisíce lidí pod záštitou boje proti totalitě, volají po nové totalitě,“ prohlásil. „Nechci být symbolem nečinnosti a lhostejnosti. Jsem připraven bojovat za svobodu a suverenitu své země, a pokud to znamená, že musím svůj podstavec opustit, pak to udělám.“

Mezi tím se k situaci vyjádřil i organizátor protestů, Jindřich Rajchl, který svatého Václava nešetřil kritikou. „Je zcela jasné, že svatý Václav se stal globalistou a služebníkem zájmů EU a USA,“ prohlásil Rajchl před zástupem svých stoupenců na Václavském náměstí.

Podle Rajchla je zmizení sochy svatého Václava z náměstí dokladem toho, jakým směrem se Česká republika ubírá. „Místo toho, aby náš patron bděl nad naší zemí a chránil naše národní zájmy, raději se spojil s těmi, kteří nás chtějí ovládat a zničit naši kulturu,“ dodal Rajchl.

Rajchlův výrok vyvolal rozruch a přidalo další vrstvu kontroverze ke kauze zmizelé sochy. Někteří lidé však poukazují na absurditu obviňování středověkého českého knížete z toho, že je globalistou a služebníkem současných politických struktur.

„Je smutné, že někteří naši spoluobčané nedokážou rozpoznat satiru a absurdní humor,“ řekla historička a kulturní expertka Hana Zyrtec Hampejzová. „Svatý Václav je symbolem naší země a jeho socha na Václavském náměstí je důkazem toho, jak dlouhou a bohatou historii máme. Pokud se někdo domnívá, že tato socha nějak podporuje zájmy EU či USA, je to opravdu směšné.“

Na Rajchlovu kritiku odpověděl i přímo svatý Václav.

„Jindřichu, slyším tvé výtky a s údivem zjišťuji, že máš mezery ve svém názorovém spektru podobné té mezeře, kterou máš mezi svými předními zuby. Jak to, že do té propasti ve tvých zubech se vejde celý povoz, ale do tvé mysli nevejde ani špetka pochopení pro hodnoty, které jsem kdysi jako kníže České země zastával? Měj na paměti, že spravedlnost a pokora jsou věčné hodnoty, které bychom měli vždy ctít a učit se z nich, a nikoli zahazovat je kvůli rozdělujícím názorům či politickým hrám. Snad jednou vylezeš z Putinova zadku a pochopíš, co ti říkám,“ vzkázal Jindřichu Rajchlovi svatý Václav.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.