Letiště Václava Havla se nejspíš přejmenuje. Současný název se nelíbí čínským velvyslancům

29 Bře 2019

Pražské Letiště Václava Havla by po necelých 7 letech mohlo opět změnit svůj název. Současné jméno, které letiště nese po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi, se totiž nelíbí čínským velvyslancům.

„Nejsme spokojeni se současným názvem největšího českého letiště. Havel je jedním z hlavních aktérů pádu komunismu v Československu. Nebýt jeho, jsou si naše dvě velké země mnohem bližší. Je v zájmu České republiky, resp. v zájmu hladké cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, aby název letiště změnila. Nechcete snad, aby se váš prezident opět vracel z Číny bez doktora, nebo jiného člena svého týmu, že ne?“ prohlásil čínský velvyslanec.

Současná vláda očividně nechce problémy a nerada by si jinak dobré vztahy s Čínskou lidově demokratickou republikou rozházela, a proto přejmenování skutečně zvažuje.

„Pokud si to Čína přeje, nezbývá nám nic jiného, než letiště přejmenovat. Ujištujeme, že suverenitu naší republiky to nijak neohrožuje. Je v zájmu celé České republiky, aby Číně co nejvíce pokuřovala. Vzpomeňme na investice čínských investorů, které se v současné době blíží k astronomickému číslu nula,“ stojí v tiskovém prohlášení vlády Andreje Babiše.

Letiště Mao Ce-tunga?

Pomalu se tedy začíná spekulovat, jaký název pražské letiště nově ponese. Mluví se například o názvech jako: České lidově demokratické letiště, Letiště Jaromíra Soukupa, Letiště Praha-Moskva-Peking, či Letiště Mao Ce-tunga. Právě poslední název, kdy by letiště neslo jméno podle „Velkého kormidelníka“, je podle odborníků u číňanů největším favoritem.

„Pokud by se vaše největší letiště jmenovalo po velkém Mao Ce-tungovi, neměli bychom nic proti. Je to ale vaše letiště, takže si ho můžete pojmenovat, jak uznáte za vhodné. Jestli se ale nebude jmenovat podle Mao Ce-tunga, tak se máte na co těšit…“ dodává čínský velvyslanec Pi Ču-sin.

Vláda by měla změnu názvu začít projednávat začátkem dubna. Do konce roku by pak mělo být o novém názvu jasno.

Česká republika se Číně snaží vždy co nejvíce vyhovět. Například při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pching před třemi lety nechal Miloš Zeman zaplavit Prahu jedovatým smogem, aby čínskému prezidentovi co nejvíce připomínala domov.

5 comments
  1. No sláva!!!! A mě bylo krajně podezřelé, když v TV nějaký potentát, tuším to byl Hamáček, mluvil o letišti v Praze a říkal letiště v Ruzyni….. Ale to by bylo jen dobře, kdyby jsme se vrátili ke starému názvu!!! Hlavně ho zase nepojmenovat po nějakém chlapovi, ani po Číňanovi!!!

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..