Když nebudete od rána do večera jíst jako prasata, nebudete potřebovat detox, tvrdí experti
V posledních letech stále více rozšířený detox organismu se dostal pod palbu kritiků. Ti jej označili za naprostou zbytečnost. Podle expertů člověk, který nejí od rána do večera jako prase, žádný detox nepotřebuje. Oproti tomu člověku, který ze sebe po většinu dne dělá popelnici, nějaký detox jednou za 14 dní určitě nepomůže.
Pokud si někdo dává pravidelně k večeři místo normálního jídla brambůrky a makový závin, je logické, že vám bude blbě. Detox váš problém ale nevyřeší, když ihned po jeho dokončení budete zase jíst jako prase.
„Je to jako kdybyste zapálili požár, uhasili ho a hned ho zapálili znova. Nelogická a nesmyslná věc. Lidské tělo má jednu šikovnou věc – játra, která se stará právě o čištění organismu. Pokud člověk jí normálně, nepotřebuje detox, játra to zvládnou sama. Pokud ale člověk jí hovadiny, játra logicky nestíhají a člověku je špatně. Detox může krátkodobě na pár hodin až dní pomoct, ale když člověk po detoxikaci zase začně jíst jako dobytek, tak jaký má detox význam?“ ptá se námi dotázaný expert na výživu Robert Strava.
Jednoduše řečeno, pokud budete jíst normálně, nebude vám špatně, nebudete mít nemocné tělo, a nebudete potřebovat detox. Podle Stravy existuje jednoduchá metoda co jíst, kterou když se budete řídit, bude vaše tělo fungovat jak má.
„Jezte to, co roste, žije a dýchá. Jezte zeleninu, ovoce, lidi, zvířata a jejich produkty, ideálně co nejméně průmyslově zpracované a nebude vám věčně blbě. Zbavíte se pak potřeby detoxu, který stejně váš problém – to, že jíte hůř než dobytci, stejně nevyřeší,“ tvrdí Strava.
Veganství není cestou ke zdraví
Další mýtus ohledně stravy je podle Stravy veganství. To, že člověk nejí živočišné produkty, mu prý zdraví rozhodně nezaručí.
„Pokud budeme vegany srovnávat s lidmy, kteří jedí odpad, což je většina lidí, budou logicky zdravější, protože absenci masa často nahrazují zeleninou, houbami atp. Tyto věci na jídelníčku obyčejných lidí často chybí. Zároveň vegani v průměru jedí méně sladkostí, protože ty často obsahují mléko. Mají tedy i nižší spotřebu cukru. Logicky pak budou zdravější, než chodící popelnice. Ovšem oproti lidem, kteří jedí normálně – maso, vejce, zeleninu, ovoce, kvalitní obiloviny a vyhýbají se průmyslově zpracovaným blivajzům v barevných obalech, budou ale vegani hubení, zesláblí a rozhodně ne zdravější,“ dodává na závěr strava.
Nejsme sice výživový poradci a vůbec se v tom nevyznáme, ale dává to celkem smysl, tak to asi bude pravda.