Ivana Trumpová byla omylem jmenovaná velvyslankyní USA v Čečensku

31 Led 2017

Krátce po své slavnostní inauguraci se prezident Donald Trump uposlechl státnické rady prezidenta Miloše Zemana a rozhodl se svou první exmanželku Ivanu jmenovat velvyslankyní v České republice. Popletl si však státy na mapě světa a rodačka ze Zlína tak namísto do své vlasti zamíří na daleký Kavkaz – do Čečenské republiky.
Aby Trump neztratil před světem tvář, v nejbližší době neplánuje své diplomatické a politické faux pas napravit. Ačkoliv není Čečenská autonomní republika jako součást Ruské federace oprávněna přijímat zahraniční velvyslance, čečenský vůdce Ramzan Kadyrov se rozhodl přimhouřit oko a úřad s kanceláří pro Trumpovou zajistí. Za to sklidil pochvalu od prezidenta Putina, který má údajně s Trumpovou velké plány.

„Rádi na našem území paní Trumpovou přivítáme, i přesto že nebude mít oficiální diplomatický status. Její zkušenosti se jistě budou hodit při formulaci zahraniční politiky naší země v nadcházejících letech. Odmítáme trapné narážky na to, že paní Trumpová bude v Čečensku jako rukojmí. I když bude muset z bezpečnostních důvodů při příletu odevzdat pas, kdykoliv se bude moci vrátit zpět do vlasti,“ řekl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Sergej Kremlinskij.

Největší starost novopečené velvyslankyně Trumpové nyní je, co bude dělat s několika desítkami tisíc modrých a červených čepic s nápisem MAKE CZECHIA GREAT AGAIN. Podle neoficiálních zdrojů už o ně projevilo zájem několik politických hnutí a stran. Hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) chce prý čepici věnovat všem svým voličům. Trumpová tedy odhadem několik desítek až stovek čepic přislíbila poslat do konce měsíce.