Evropská unie zakázala cikánskou pečeni, protože neobsahuje žádné Cikány

29 Srp 2019

EU se ve své vyhlášce o potravinových názvech rozhodla udělat přítrž názvu oblíbené české pochoutky – cikánské pečeni. Podle EU je název jednak rasistický a druhak i klamavý, protože pečeně ve skutečnosti žádné cikány neobsahuje.

“Název jsme shledali nekorektním. Označení “Cikán” je rasistické a pro 21. zcela nevhodné.” stojí v tiskové zprávě EU.

Prosté přejmenování, které by bylo v souladu s přísnou politickou korektností – například romská pečeně, také nepřichází v úvahu. Leč by již nešlo o rasistický název, stále by se jednalo o název klamavý.

“Podle našich rozborů cikánská pečeně žádné Cikány neobsahuje. Název je tak zároveň klamavý. Přejmenování na romskou pečeni by vyřešilo pouze část problému. Představte si, že dostanete chuť na Roma, a rozhodnete si tak koupit romskou pečeni. Nenaštvalo by vás, kdybyste pak zjistili, že v ní žádní Romové nejsou? Tomu přesně chceme zamezit. Jde o prostou ochranu spotřebitele,” stojí v prohlášení Evropské komise pro přejmenovávání českých potravin.

Po pomazánkovém másle a tuzemském rumu se tak jedná o další českou tradiční potravinu, která bude muset změnit svůj název. To samé se týka i napříkad cikánské omáčky, jejíž název je rovněž rasistický a stejně jako pečeně, ani omáčka není vyráběna z Cikánů.

Výrobci v reakci na zákaz chtějí do svých výrobků začít přidávat maso z Romů

Leč název cikánská pečeně kvůli rasismu výrobcům již neprojde, chtějí se i tak výrobci držet co nejblíže tradičním názvům. Jak již bylo zmíněno výše, aby pečeně mohla nést označení “romská”, musí výrobek vobsahovat romské maso, resp. alespoň 50 % romského masa.

“Pokud přijde naše pečeně o přívlastek “cikánská”, chceme alespoň, abychom jí mohli říkat “romská”. Proto jsme se rozhodli, že v reakci na nový zákaz EU budeme od příštího roku naší pečeni ve spolupráci s ústeckými skinheads vyrábět z romského masa,” zní z nejmenováného severočeského uzenářství.

Zákon vejde v platnost na čátku příštího roku.

57 komentářů
  1. Myslím, že tento problém – tedy dětské párky, ale i různé dětské přesnídávky apod. – řeší známá jeruzalémská firma Herodes & sourozenci s.r.o. Podotkněme, že původně se firma měla jmenovat Herodes & synové s.r.o., ale než stihla být pod tímto názvem zaregistrována, synové (ale i dcery) skončili v ověřovacích sériích výše uvedených výrobků, takže zamýšlený název ztratil smysl.

   1. Já myslím, že je to spíš kvůli slovu “synové”. V dnešní gender době musí napsat Herodes a děti:-).

    1. Jo, to je samozřejmě pravda, ale jak již bylo řečeno, v ověřovacích sériích skončily všechny děti včetně dcer (v tomto byl tento novodobý Herodes genderově korektnější, na rozdíl od svého starověkého předchůdce, kterého, pokud lze z Matoušova evangelia vyčíst, zřejmě zajímali pouze chlapečci).

     1. Neznižujte kredit tohoto webu, prosím. Za 2 hodiny som sa tu konečne dozedel skutočnú pravdu o svete. Už ma lamináti rožkom neopijú.

 1. To už, ale opravdu není normální, kdo toto odhlasoval, podpořil a sepsal, je nemocný, nesoudný a opravdu o nechápu. Vždyť Cikánskou pečeni si kupují i Cikáni-tedy Romové a vůbec jim to nevadí. Tak jako většině Cikánů, co znám nevadí slovo Cikán, protože to tak bylo a tak to je, jde přece o člověka samého.
  Už by v té EU měl někdo dostat rozum, nevymýšlet hovadiny. Celá současná EU je úplně k ničemu. Je to jak když Stalin vládl Rusku, Hitler chtěl zas ovládat svět a jiní další zaslepení vůdci a režimy. EU je ještě horší, nařizuje, zakazuje, vymýšlí nesmyslné zákony a omezení a kde v tom všem se poděl původní záměr. A kde v tom se má orientovat běžný člověk, který když přijde do obchodu tak zjistí, že to co kupoval 30 let už není, protože a protože a opět další protože EU to neuznala za vhodné, správné a nevím, co ještě.
  EU je na nic

  1. Nene, je to celé velmi nebezpečné. A bude se muset právem zrušit i dětská šunka, já bych zrušil i dědskou (na tu ani chuť nemám, really). A samozřejmě i studentská pečeť.

   1. Ono je i IQ negativní? Ani já nevím, zda je to for, asi ano, nebo jen jedna z dalších hovadin, co z Bruselu vylezlo. A že jich bylo a ještě bude. Někdy záleží na tom v jaké náladě člověk je, když podobné zprávy čte, někomu v dnešní době už stačí jen nadpis, aby v něm chytly saze, někomu stačí, že si o sobě myslí, že sežral šalamounovo hovno

    1. Pochopitelně, že je. Je to s ním podobné, jako s negativní emocí. S negativním IQ poblíž, začnete Vy, jako jinak celkem inteligentní člověk, také plácat blbiny.

 2. Já na to vždy v práci upozorňuji. Máme jídla na výběr. A když je jednička vepřový řízek a dvojka cikánská pečeně, nahlas říkám, že kuchaři nevěřím ani slovo a dvojku neriskuji.

 3. samotnému názvu příspěvku jsem se musel smát. Jenže když jsem si článek přečetl celý tak jsem hrůzou stuhl!

  úryvek ze článku:
  Pokud přijde naše pečeně o přívlastek “cikánská”, chceme alespoň, abychom jí mohli říkat “romská”. Proto jsme se rozhodli, že v reakci na nový zákaz EU budeme od příštího roku naší pečeni ve spolupráci s ústeckými skinheads vyrábět z romského masa,” zní z nejmenováného severočeského uzenářství.

   1. Když by se hráblo do muziky:
    Píseň Cikánka (Rómka):
    Ro-ó-mko ty krásná
    Ro-ó-mko ty má….
    Opereta Cikánský baron od Johanna Strausse mladšího:
    Ro-ó-mský baron jsem já
    mě každá Ro-ó-mka zná…
    Tak to by bylo všechno krásné “nerasistické”.

 4. To je natolik absurdní, že se mi nechce věřit, že se nejedná zae o nějaký “hoax”. Je- li to skutečnost, pak ale zároveň bychom měli požadovat, aby například Deep Purple přejmenovali v rámci rasové korektnosti svou známou skladu The Gypsy” na “The Romany”, nebo Uriah Heep “Gypsy Queen” na “Romany Queen”. Následně bychom měli požadovat přejmenování všech písní, kde v textu zaznívá slovo Cikán,a to bez ohledu na jazyk v rámci EU. A navíc zákaz hraní těchto písní na koncertech, pokud nedojde k přejmenování. Až doposud jsem byl zastáncem EU, ale teď myslím, že bychom měli následovat příklad Velke Británie

 5. neviem ako ostatny, ale ja som nasiel aj 3 chybu, ktora zavadza klienta. nie len ze je to rasisticke, neobsahu je to ciganov, ale ani pecienka sa tam nenachadza, kedze sa to nevyraba z pecene, ale zo stehna.
  ako je to na zamyslenie

 6. Dodám, že soudruzi z Brusle zapomněli na medvědí česnek. Včera jsem si koupil jedno balení. To, že v zemi, kde není medvědů právě nadbytek (nepočítáme-li ty, kteří svůj zimní spánek přerušují a na veřejnosti se objevují jen na nejteplejší den v roce – praguebears.cz), v něm moc medvědů nebude, jsem víceméně předpokládal. Ovšem to, že tam nebyli ani plyšoví medvídci, to už mě tedy opravdu vytočilo tak, že být ještě o něco tlustší, než jsem, a nacházet se v Práglu, mohl bych klidně zastávat funkci kolotoče na Matějské pouti.

 7. Jsem zcela konsternován. Pevně doufám, že aspoň Pražskou šunku nám v EU nechají. My Moraváci si totiž rádi namažeme pomazánkové máslo a obložíme plátkem z Pražáků….

 8. Lidi, my se smějem, ale ono to přijde, pokud budou nadále vládnout ti zmatenci.
  Ovšem pan Svoboda, tj fajt Dílo!
  K článku ani ťuk, zato urážet lidi, to mu jde. Zřejmě má natrénováno. S p. Svobodou se potkávat v reálu musí být ohromně povznášející…

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..