EU uvolní až miliardu víček na pomoc českým dětem

28 Lis 2020

Evropská unie dnes schválila obří dotaci na pomoc českým dětem. Česká republika tak již příští rok bude mít k dispozici až miliardu víček, která může využít na léčbu našich dětí.

Navzdory velkým pokrokům v medicíně se bohužel v České republice rodí čím dál více dětí s celoživotním postižením. Léčba takových dětí naneštěstí velmi často vyžaduje enormní výdaje – od nákladných lékařských zákroků, až po drahé přístroje, které postiženým dětem usnadňují život.

Schválení dotace tak přišlo doslova za pět minut dvanáct. Doteď totiž získávaly charitativní organizace víčka pouze od dobrovolných dárců, kterých každým rokem ubývá. Mnoha dětem se tak nedostala potřebná zdravotní péče, což by se díky masivní dotaci mělo změnit. Alespoň to nám sdělila mluvčí Klokánku, paní Magdaléna Pourová.

„V České republice posledních 10 let vládne víčková krize, během níž ubývá dobrovolných dárců. Často se k nám dostanou do péče děti, které nutně potřebují nákladnou operaci. My jim ale kvůli nedostatku víček bohužel nemůžeme pomoct. Je to velmi smutný pohled,“ tvrdí paní Pourová.

Dotace by měla být rozdělena mezi desítku různých charitativních organizací už v lednu příštího roku a jedná se o doposud největší víčkovou dotaci, kterou Evropská unie ze svého PET fondu uvolnila.

Pomoct chtěl i Miloš Zeman

Českým dětem chtěl pomoci i prezident Miloš Zeman. Bohužel z jeho daru nakonec sešlo, jelikož přispívat se může pouze víčky z PET lahví, nikoli korky od vína a zátkami od piva.

„Pan prezident měl za to, že je možné přispět víčky z libovolných nápojů, což se ukázalo jako mylná domněnka. Přitom vzhledem k roční spotřebě alkoholu na jednoho obyvatele, by se zisky z víček mohly až ztrojnásobit, pokud by bylo možné přispět i zátkami,“ napsal na svém Facebookovém profilu Jiří Ovčáček.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.