České soudce od nového roku nahradí generátor náhodných trestů

04 Kvě 2017

Dle rozhodnutí vlády nahradí od nového roku většinu soudců generátory náhodných trestů, které zcela náhodně rozhodnou o vině a nevině obžalovaného. Ten si potom svůj trest vytočí na kole štěstí. Vláda si od této změny slibuje velké úspory na platech soudců, při zachování stejné kvality českého soudního systému.

Kdo sleduje kriminální zprávy, tak jistě ví, že český soudní systém funguje na bázi náhody už nyní. Jediný rozdíl je v tom, že soudci jsou za svoje náhodné verdikty placeni velmi nadprůměrným platem, zatímco provoz generátoru náhodných trestů by nestál téměř nic.

„Soudci vydělávají měsíčně v průměru přes 100 tisíc korun hrubého. Naproti tomu pořizovací cena jednoho generátoru náhodných trestů je asi 15 tisíc korun. Za kolo štěstí bychom poté dali zhruba 2 tisíce. Jde o jednorázové investice, následně bychom platili de facto jenom pár tisíc korun měsíčně za elektřinu a údržbu. Ročně bychom tak ušetřili na platech soudců téměř 4 miliardy korun,“ řekl naší redakci poslanec za ODS Roman Kauf.

Ve vybraných soudních síních se nový systém testuje už nyní. Zatím není žádné hlášení o tom, že by kvalita českého soudního systému nějak klesla, ba naopak. Výše úspor přitom není vůbec zanedbatelná. Nahrazení soudců generátorem náhodných trestů přinese do české pokladny až 10 miliard korun ročne. Za to se dá například postavit celých 200 metrů dálnic, či je může ministerstvo obrany použít na pochybný nákup pár použitých německých tanků a obrněných vozidel pro AČR.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.

5 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..