Zákaz alkoholu v restauracích sklízí ovoce. Opravdu ho ale chceme?
Půl roku od zavedení absolutního zákazu alkoholu v restauracích se Irsko probírá z ekonomické kocoviny a dostává se do popředí zájmu zahraničních investorů. Zákaz alkoholu významně prospívá irskému hospodářství – pomohl eliminovat šedou ekonomiku s lihovým byznysem spojenou, výrazně se zvýšila produktivita práce i naděje dožití v důsledku lepšího zdravotního stavu populace a díky tomu se prodloužila také průměrná délka produktivního věku Irů.
„Návštěvníci restaurací v současnosti konverzují na zcela jiné úrovni než dříve. Chodí navíc domů brzy, pročež se nejen zvýšila produktivita zaměstnanců v celé zemi, ale také jsme mohli například zrušit nákladné noční spoje městské hromadné dopravy,“ uvedl zástupce irského parlamentu v Dublinu Arthur Guiness.
„Dřív to bylo hrozné. Lidé u piva strašně hlučili a různě se přeřvávali. Navíc nebyli schopni si hlídat otevírací dobu, takže jsem tu mnohdy byl i o hodinu déle, než jsem vůbec mohl hospodu zavřít. Ale teď? Vidíte sám, že… Ten klid…“ dodává provozní dublinské restaurace Adam Malysz, který před několika lety přicestoval do Irska kvůli příliš liberální politice a rychle uvadající morálce v Polské republice.
O zavedení zákona zakazujícího alkohol v restauracích se od listopadu loňského roku žhavě debatuje také na poli Evropské unie. Z průzkumu CVVM z ledna 2016 však vyplývá, že pouze asi 2 % Čechů se zákazem alkoholu v restauracích souhlasí. Naopak proti zavedení navrhovaného zákona je plných 91 % Čechů.
Největšími odpůrci zákazu alkoholu v restauračních zařízeních jsou v Evropském parlamentu tak právě europoslanci ze zemí Visegrádské čtyřky. „Do chlastání si kecat nenecháme,“ ohradil se proti návrhu zákona v minulém týdnu poněkud ostřeji Radan Spilka, europoslanec za ČSSD a člen Sdružení přátel piva. „Nejdřív nám zrušili rum. Pak cigarety… A teď zruší všechen alkohol? Kde to jsme? To nám příště Evropská unie zruší i jídlo?“
Autor: Teo