Ruští vědci zbořili mýtus, že kočky mají 9 životů. Všech 100 testovaných koček zabili na první pokus

23 Bře 2017

Ruským vědcům z Vědeckého institutu v Krasnodaru se podařilo zbořit stovky let zažitý mýtus, že kočky mají devět životů. Všech 100 testovaných koček se vědcům podařilo zabít hned na první pokus, což vyvrací tvrzení, že by kočky měly více než jeden život.

“Myslím, že 100 koček je dosti reprezentativní vzorek. Ani jedna z koček nedokázala uniknout smrti, nebo se oklepat a znovu probrat. Všech 100 testovaných subjektů se nám povedlo usmrtit hned na první pokus. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by kočky měly více než 1 život. Tímto bych pokládal tento mýtus za vyvrácený,” tvrdí Anatolij Kriplov, vedoucí experimentu.

Vědci rozdělili kočky do tří skupin. Kočkám v první skupině byla useknuta hlava. Kočkám v druhé skupině byly pouštěny písničky kapely Ortel tak dlouho, dokud samy nevyskočily z okna (experiment se prováděl v 10. patře panelového domu, pozn. red.). Kočky ze třetí skupiny byly jedna po druhé přejety nákladním autem.

Vědci poté čekali, zda nějaká z koček přežije. Nepřežila ani jedna. Takto velký vzorek se dá pokládat za reprezentativní a je velice nepravděpodobné, že by všech 100 koček svých předchozích 8 životů v minulosti vypotřebovalo. Tímto tedy lze pokládat mýtus za zbořený. Kočky tedy stejně jako všichni ostatní tvorové na světě mají jenom jeden život.

55 komentářů
 1. V Krasnodaru nemohl test proběhnout zcela korektně a objektivně. Ty kočky byly handicapované už jenom tím, kde spatřily světlo světa. Už to samo o sobě jim několik životů sebralo.

  1. To je fuk, že nemusel proběhnout korektně. Hlavně že byl zbořen mýtus o kočkách, tzn. že žádné kočky vlastně neexistují. Jsem si oddechl, ale zároveň jsem si položil otázku: “Co se nám to v noci v parku pod okny mrouská”?

   1. Napadl mne jeden postarší vtípek.
    Vezmu do ruky noviny…. Lenin, zapnu rádio … Lenin, pustím televizi … Lenin, kouknu do knihkupectví … Lenin. Mám hlad, ale mám strach otevřít ledničku.
    … Kdo ví, co se Vám to pod okny mrouská.

  2. I dítě od pradávna vědělo že je to jen pověra a dokonce i jak vznikla. Je to protože kočka díky své stavbě těla a i rychlosti dokáže přežít spoutu věcí. Zvládne dopadnout na všechny čtyři když spadne z větší výšky (samozřejmě ne příliš vysoké) , jen že například na rozdíl od psa takovouto výšku zvládne bez zranění.
   Doufám že ten experiment je jen hloupý vtip, protože týrat a vzít život kočkám kvůli naprosto směšnému a zbytečnému experimentu je zvrácené.

   1. Není to hloupý vtip. Obvykle se v Rusku pouští 33 kočkám písničky od Ortelu v desátém patře… Jaj.

  3. Ještě že to zkoumali vědci v Rusku, Nemcouri by na to nikdy nepřišli.Vsichni mame jen jeden život,tak proč by kočky mely byt výjimkou?

  4. Domnívám se, že autor je placen týmem výzkumníků, protože zcela zřejmě zamlčel, případně nepátral dost důkladně, když článek úplně vynechal velice důležitou informaci, a to sice: Kolik miliard rublů tento výzkum stál?
   Takže vidíte, autor není objektivní, tudíž dost možná kecá i s tím počtem 100 koček…100 nejde dělit třema beze zbytku…a jestli rozdělili, jak ta třetina kočky mohla vyskočit z okna?!

   Opět jsou nám předkládány neúplné informace 🤣👍🏻

 2. Akoze: neverim prieskumom, ktore som sam nesfalsoval. Len rozmislam, ktorej lobi sa to hody, abi sa taketo vimisli sirili dalej. Kotleba na hrad! 😀

 3. Podle mě je to špatně vysvětlený závěr experimetu. Tento experiment měl dokázat, že poslouchat písničky skupiny Ortel, je stejně rizikové, jako si nechat useknout hlavu.

  1. Pár písniček nemají špatný. Ale to stejně málokdo uzná, protože převážná většina lidí si myslí, že jsou to náckové a fašisti a přitom ví kulový. Mě třeba písnička Mešita nebo Můj dům můj hrad nepřijde fašistická, ale vlastenecká. Ale to je věc názoru a pohledu.

   1. Nejde ani tak o to že je Ortel nácek, jako spíš o to, že ta…. asi “hudba?” se nedá poslouchat. Ani ne tak vlastenecká jako spíš populistická mrdka je to…nic víc.

   2. a o čem si myslíte že je nacismus a fašismus? Vždyť nacismus má přímo v názvu nacionální socialismus…
    Jde o extrémní nacionalismus/vlastenectví.

    1. Ne tak úplně. Je to sice podobný, ale mezi nacismem a vlastenectvím je rozdíl v tom, že vlastenec chce žít pro svoji vlast a národ a nevyživovat cizince. Kdežto nacismus je rasistické hnutí a fašismus je podobný nacismu, ale rozdíly jsou tam taky.

     1. Jasný, rozdíl tam je, ale souvisí spolu. Mešita dle mého názoru je na hraně toho, co se dá považovat za vlastenectví a proto to hodně lidí bere jako nacistické…

 4. To si dělají legraci?!!! Zabít sto koček takovýmto způsobem jenom kvůli nějakému posranému pokusu?!!!!! Zavřít je za týráníí!!

 5. Jděte doprčic!!!!! To se jenom tak povídá, že mají kočky 9 životů, ale je to od toho, že obvykle žijí 9 let. Proč sakra vraždíte ta nebohá zvířata!!!! A ještě se tomu někteří smějí!!!! Co vám sakra udělali, že musíte bořit mítus, který vlastně neexistuje?!

   1. Jedine tak ruskí výskumníci. Na potvrdenie predsa stačilo zabiť max. 10 mačiek.
    Z ušetrených 90 mohlo byť kvalitné jedlo z čínskej reštaruácie.

  1. používaš nejakú kozmetiku ? (nemusí to byť make-up alebo rúž stačí obyčajný šampón) tak si potom vrahom miliónov zvierat na ktorých sa to testuje 🙂 buď človek nepoužívaj kozmetiku 🙂 žer kamene a umývaj si vlasy blatom 🙂

  2. To je stránka zábavy a je vše vymyšleno !!! čti prosím uvod a čemu se az247.cz je vytvořená 😀

  3. S “mítusem” jděte někam vy, když neumíte ani správně opsat slovo, které neznáte. Navíc, jestli Vám to nedošlo, jako že nedošlo, tak je tento článek výmysl. Už vidím, jak v Rusku pouštějí kočkám českou skupinu, dokud nevyskočí z okna. To je to samé, jako když jeden ruský vědec dělal pokus se psem. Měl psa a 10cm vysokou zídku. Utrhl psovi nohu a dal mu povel “skoč” a pes tu zídku přeskočil. Pak tomu psovi utrhl druhou nohu a dal mu povel “skoč” a pes opět přeskočil. Vědec mu utrhl třetí nohu a dal povel “skoč”. Pes jen tak tak přeskočil a vědec mu utrhl i tu poslední nohu a dal povel “skoč” a pes nic neudělal. Vědec proto poznamenal, že po utržení všech nohou u psa, pes ohluchne.

 6. Já si myslím, že byla špatně nastavená testovací metoda. Sekání hlav je dost ultimátní pro všechny “nesmrtelné” rasy, jako jsou zombíci, elfové, kočky a podobně. Zrovna tak poslouchání skupiny Ortel vede k zablokování jakýchkoliv shopností od myšlení výš, kam použití dalších životů rozhodně patří.

 7. to je loz vy kokoťi tie macky uz davno mali 8zivotov minutych. vacsinu ich totiz pochytali na techno party na plazach v goa. osobne som stretol 5maciek ktore mi vraveli ze sa za 5dni 5x predavkovali a boli pozriet onen svet. kurva sak si oveeujte zdroje!

  1. Dole se dočtete :
   AZ247.cz je ironie a sarkazmus… někdo tomu říká i satira. Pointou
   tohoto textu je Vám sdělit, že všechny naše články jsou vymyšlené a
   nezakládají se na pravdě. I přesto, že tu tento text visí už od založení
   tohoto webu, stejně se najde velké procento lidí, kteří zde
   publikovaným zprávám věří. Za takové lidi a jejich následnou hysterii
   neneseme odpovědnost. Naučte se číst a ověřovat zdroje, do pr…

   1. Což o to… Věří…
    Horší je že je někteří (a já právě pochybuji o tom že jim sami věří) používají jako doklady svých vlastních nesmyslných tvrzení.

 8. Chce se mi brečet nad blbostí lidí. Tohle už je na mě moc. Vědci jo? Spíš idioti, jakých nikdy nebylo.

 9. Haaa tak to mě pobavilo. Ještě víc zábavnější na tom snad může být myšlenka, že tomu někdo věří 😀 takové dvojité zasmání, jak nad článkem, tak nad dementama co si myslí že je to pravda 😀

  1. taky mám dojem,že někteří žijí ještě v minulosti ,co se napíše ,to musí být pravda…..když to napsalo Rudé Právo 😀

  2. A co teprv ruští kosmonauté, kteří dokázali přistát na Slunci… dokázali to tak, že přistáli v noci.

 10. Je v tam zásadní chyba v úvaze.
  1) Ani po tomto pokuse nemohou říci, že kočka má jen jeden život. Libovolný počet pokusů dokáže jen to, že TESTOVANÉ kočky měly jen jeden život. Stačila by jediná kočka, (třeba ta, co jí 5 minut přáli v pračce) a celý experiment je zpochybněn.
  2) Není zřejmé, jak bylo zabezpečeno, aby kočky použité v pokuse neměly již nějaké pokusy vyčerpány.
  P. S.
  Takové pokusy jsou etický závadné. Kdyby experimentátory do rukou dostali kočkomilové, nejspíš by zjistili, že také mají jen jeden život a prosili by, aby už utrpení skončilo a byl jím odňat. 😉

 11. Vždy som tak nejako tušil, že americkí vedci nás zavádzajú…..

  Nie je tu chyba v nadpise? Neboli to ešte pôvodní sovietski vedci?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..