Polsko oznámilo vývoj jaderné hlavice Bober. Reaguje na možné stažení amerických jednotek z Evropy. Česko dodá jaderné nosiče Krteček. V plánu je společný východoevropský jaderný deštník

Polsko zareagovalo na spekulace o možném stažení amerických jednotek z Evropy a na ruský požadavek na navrácení NATO do hranic z roku 1997 oznámením vývoje vlastní jaderné hlavice Bober.
Bober je taktická 20kt jaderná hlavice, jejíž síla je srovnatelná s bombou svrženou na Nagasaki. Polsko nehodlá na nic čekat a do roku 2027 chce mít ve výzbroji minimálně deset kusů.
Česko-polský jaderný deštník
Polsko hlavice vyvíjí v rámci společného česko-polského projektu jaderného deštníku pro východní Evropu, který má chránit země bývalé Varšavské smlouvy před ruskou agresí.
„Pokud se Američané stáhnou z Evropy, je pro země bývalého východního bloku riskantní spoléhat na pomoc Velké Británie a Francie. Východní Evropa potřebuje vlastní jaderné zbraně, které Rusáky odstraší,“ prohlásil polský generál Eunuch Zvratkovski.
Zatímco Polsko vyvine vlastní jaderné hlavice Bober, Česko by mělo dodat systém hypersonických jaderných nosičů Krteček, které předčí jakékoli nosiče, jež má k dispozici Rusko i zbytek NATO.
Kromě taktické jaderné hlavice Bober by mělo Polsko do roku 2030 dokončit i vývoj silnější strategické jaderné hlavice Bober Kurwa. Ta by se svou silou 300 kt měla vyrovnat nejsilnější francouzské jaderné hlavici a zajistit, že Rusák do východní Evropy už nikdy nepáchne. Pokud si ho sem ovšem Slováci či Maďaři nepozvou sami.
Očekává se, že první test hypersonického nosiče Krteček i hlavice Bober proběhne už v roce 2026 na tajné střelnici u Třebíče. Ministerstvo obrany sice původně plánovalo test provést v Brdech, ale projekt narazil na odpor místních obyvatel, kteří se obávali, že by exploze mohla vyrušit tamní populaci vzácného švába proruského. Kvůli němu byl v roce 2009 v této oblasti zrušen i projekt protiraketového radaru.
Rusko mezitím zvažuje posílení svého jaderného arzenálu v Kaliningradské oblasti. To je nicméně z pohledu české a polské vlády zbytečná eskalace, a proto mohou obě země v rámci preventivní obrany přistoupit k dlouho diskutované anexi Kaliningradu a přilehlých oblastí.
„Pokud Rusáci se svými výhružkami nezavřou konečně hubu, nic nám nebrání, zaútočit na ně jako první!“ nechal se údajně při jednání s polským prezidentem Dudou slyšet premiér Petr Fiala.
Líbí se ti naše tvorba? Podpoř nás na HeroHero, nebo nám pošli malý příspěvek na kávu.