Kyanid se do Bečvy zřejmě dostal z odvodňovací stoky Helmova žlebu

20 Říj 2020

Je to už přes 600 hodin, co ministr životního prostředí Richard Brabec prohlásil, že viníka otrávení Bečvy kyanidem budeme znát během pár hodin. Nyní to však vypadá, že havárie bude konečně objasněna. Podle doposud nezveřejněných důkazů se kyanid do Bečvy dostal z odvodňovací stoky Helmova žlebu.

Jedná se o celkem překvapivé zjištění, jelikož většina veřejnosti i některých odborníků předpokládala, že za únik kyanidu do řeky může nedaleká DEZA, která je shodou okolností ve vlastnictví holdingu premiéra Babiše, a proto celé vyšetřování tak dlouho trvá. Není tomu ale tak.

„Vyšetřování komplikuje poměrně velká vzdálenost Helmova žlebu od místa havárie. Dopídit se tak k původu kyanidu bylo složité. Zároveň bychom se mohli ptát, kde byl Gondor, když k nehodě došlo. Jak ale zjistili vyšetřovatelé, i přes velkou vzdálenost, opustil kyanid Helmův žleb přes odvodňovací stoku, a následně putoval přes téměř celou Středozem až k Valašskému meziříčí, kde se vlil do Bečvy a otrávil desítky tisíc ryb,“ tvrdí náš zdroj.

O Helmově žlebu se mluvilo i na schůzce Andreje Babiše s ministrem Brabcem.

„Nevím, co to sakra Théoden v Helmově žlebu provádí, ale otrávilo nám to tu tisíce rybe. My tu ale chceme rybe. Celá teorie o kyanidu z odvodňovací stoky dává mnohem větší smysl, než že by za tím stál někdo z holdingu,“ řekl Babiš, přičemž mu z pozadí koukaly kotníky ministra životního prostředí Richarda Brabce.

Pokud se ukáže, že na vině je skutečně Rohan, mohlo by to ohrozit evakuaci České republiky do Helmova žlebu v případě dalšího zhoršení koronavirové krize.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.