Vědci zjistili, že spadlou pec nelze postavit strčením štětky do komína

28 Pro 2020

Vědcům z Univerzity v Debrecínu se podařilo rozcupovat nejznámější českou lidovou píseň pec nám spadla, která zpívá o tom, jak kominík postaví spadlou pec tím, že do komína strčí štětku. Podle vědců je ale něco takového nemožné.

Vědci na začátku studie označili píseň za zavádějící, jelikož se jim nezdálo pravděpodobné, že po strčení štětky do komína postaví několika set kilovou pec. Jak ukázal jejich pětiletý výzkum, který od EU získal dotaci celkem 5 milionů euro, nemýlili se.

„Za pět let studií a testů jsme do komína strčili štětky od několika stovek předních výrobců štětek do komína. Ani jedna nedokázala postavit spadlou pec. Proto jsme náš výzkum zakončili tím, že postavit spadlou pec štětkou v komíně prostě nejde. Je to fyzikálně nemožné!“ tvrdí Ignác Ukulelepec z maďarské Univerzity v Debrecíny.

Podle vědců je jedinou variantou, kdy by teoreticky šlo pec takto postavit, kdyby kominík nestrčil do komína kominickou štětku, ale živou štětku někde od silnice, která by pec postavila. Avšak taková štětka by postavila jen vnitřek pece, nikoliv vnější část, takže tato varianta neřeší celý problém, ale jen jeho část.

Autorům písně hrozí žaloba za šíření poplašné zprávy

Vědci se z důvodu, že se de facto jedná o šíření poplašné zprávy, které v České a Slovenské republice probíhá už několik generaci rozhodli, že na autory písně podají trestní oznámení. Jak ale víme, jedná se o lidovou píseň, která autora nemá a jejími autory jsou v podstatě lidé. Trest tak hrozí všem obyvatelům Česka a Slovenska.

Pokud vědci podají trestní oznámení, budou tím žalovat všechny Čechy a Slováky. Celým dvoum národům tak bude hrozit 1-5 let ve vězení. Ti, kteří navíc píseň zpívali v období nouzového stavu, budou dle § 357 trestního zákoníku trestáni přísněji a hrozí jim 2-8 let ve vězení. V krajním případě by tak mohlo jít na území Česka a Slovenska v následujících měsících téměř 16 milionů lidí do vězení.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.