Francií otřásají masivní protesty. „Odmítáme se dál mýt ve dřezu!“ skandují tisíce Francouzů

28 Čvc 2018

Jen pár dní po té, co ruský Sputnik zveřejnil článek o tom, že Rusové se myjí pod tekoucí vodou a dvakrát denně se sprchují, zatímco Francouzi se myjí ve dřezu mezi nádobím, propukly ve Francii masivní protivládní nepokoje. Tisíce Francouzů vyšly do ulic a protestují za lepší hygienické podmínky.

Článek naprosto propíchl bublinu, ve které žila naprostá většina Francouzů.

„Mysleli jsme, že je naprosto normální, přijít večer domu z práce, napustit si dřez, umýt špinavé nádobí, a nakonec ve dřezu opláchnout i sami sebe. Teď jsme se ale dozvěděli, že v Rusku mají lidé běžně doma sprchu nebo dokonce i vanu, a mohou se tak pohodlně umýt pod tekoucí čistou vodou. Tohle skandál a naprosté selhání naší vlády, že něco takového dopustí!“ sdělil naší redakci jeden z demonstrantů.

Demonstrantům se není moc co divit. Francouzská vláda je desítky let drží v omylu, že sprchy neexistují, a nutí svoje občany mýt se ve dřezu, zatímco na východě je zcela běžné, aby každý obyčejný občan měl doma sprchu s čistou tekoucí vodou.

Celou situaci navíc zhoršuje to, že sprcha je to prvním, čím projde většina uprchlíků po příchodu do Francie.

„Mám toho dost. Celý život trpím na vyrážky a ekzémy, protože se myji ve špinavé vodě plné Jaru, a přitom by mi jen stačilo mít doma sprchu. Zatímco uprchlíci po příchodu do Francie dostanou jako první věc sprchu, slušní Francouzi se myjí ve dřezu. Tohle těm nahoře ale neprojde! Smrt Macronovi! Sláva Le Pen!“ křičí další z demonstrantů.

K celému incidentu se již vyjádřila i redakce zpravodajského webu Sputnik.

„Nečekali jsme, že náš článek vyvolá takovou reakci a jsme za ni velice rádi. Francouzští občané musí vědět, že mýt se ve dřezu není normální. Každý má právo na základní hygienu. Vybavená koupelna a funkční sprcha by neměla být doménou pouze Ruské federace, ale tyto moderní výdobytky by se měly rozšířit i dále do Evropy. Rádi jsme poukázali na naprosté selhání francouzské vlády, že něco takového dopustila,“ stojí v prohlášení Sputniku.

Do ulic mezitím vychází další a další davy lidí. Mnoho z demonstrantů nese v rukou svůj dřez, který vytrhli ze svojí kuchyňské linky a požaduje, aby jim vláda pořídila domu sprchu. Protesty se naštěstí zatím obešly bez zranění a výtržností.

2 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..