ČNB zaznamenala první případ padělání víček

14 Srp 2016

Doteď byla v české společnosti jedna věc, která byla svým způsobem nedotknutelná. Šlo o víčka od PET lahví, která se v době směnných kurzů, celosvětové válce s terorismem a krizi Evropské unie stala univerzálním platidlem pro všechny slušné Čechy. Česká národní banka však nedávno v oběhu zachytila první padělky modrých, žlutých a tmavě zelených víček.

Tyto mimořádně zdařilé kopie přijala Farní charita Vlašim, která víčka vybírá na obecně prospěšné projekty, jako například nákup laviček pro seniory do zařízení po celé ČR. Zdrcený prezident Charity ČR, Mons. Pavel Posád k incidentu uvedl, že netuší, jací lidé by „takového hyenismu byli schopní“. Šlo podle něj o cílenou snahu přivést víčkovou ekonomiku do těžkostí.

Z víček jsou po celé zemi financovány tisíce projektů, na které kvůli prouprchlické a proevropské politice současné vlády nezbyly prostředky. Zatímco nikým nezvaní „uprchlíci“ z Blízkého východu a Střední Asie si spokojeně lebedí v detenčních centrech, poctiví Češi musí kupovat balíky vody a nadměrně zatěžovat své ledviny jemně perlivou vodou, aby se u všech českých porodnic mohla nainstalovat rampa pro kočárky a vozíčkáře.

Pro ČNB to nyní znamená, že bude muset přikročit ke stejným ochranným a regulačním opatřením, které v současné době používá u oficiálních platidel. Víčka budou od 1. září opatřena sériovým číslem, datem výroby série, vodoznakem a také několika dalšími ochrannými prvky, které ale ČNB nechce z bezpečnostních důvodů odhalit. Všechna neoznačená víčka bude možno do konce kalendářního roku vyměnit na pobočkách všech komerčních bank na území ČR. Po uplynutí této lhůty přestanou být neoznačená víčka přijímána všemi dosavadními uživateli. Víčka uložená na elektronických účtech budou majitelům automaticky převedena na nový formát.

5 komentářů

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..