Armáda České republiky reklamuje nové počítače. Nemají hledání min

10 Zář 2016

Za „naprosto diletantskou“ označil soutěž vypsanou Ministerstvem obrany na nákup několika stovek přenosných počítačů pro potřeby Armády České republiky náčelník Generálního štábu Josef Bečvář. Po dodání totiž vyšlo najevo, že ani jeden počítač nemá nainstalovaný snad pro každého vojáka ten nejdůležitější program – hledání min.

„Teď mi řekněte, co mám s takovým křápem dělat? Zkontroluju snad příjezdovou cestu do tábora Solitairem? Nebo Pinballem? To se zase principál a jeho poskoci na ministerstvu předvedli,“ řekl našemu redaktorovi poručík T.K., který za několik týdnů odlétá na svou druhou misi do Afghánistánu. V tom, že jsou nové počítače pro užití v boji naprosto nevhodné (podle jejich slov „úplně na hovno“), jsou vojáci naprosto zajedno.

Hledání min (v angličtině Minesweeper) byl vyvinut americkou armádou za účelem snížení počtu zranění nebo úmrtí v důsledku šlápnutí na minu. Operátor pomocí programu odhaluje pozici min v jeho blízkém okolí a umožňuje tak najít bezpečnou cestu. Počínaje rokem 1989 má tento program nainstalován každý počítač americké armády. Oběti výbuchů min v řadách U.S. Army od té doby klesly o 98 %.

Zatím se tedy zdá, že čeští vojáci budou jedni z mála, kteří vyrazí na bojiště nechráněni. Stínová ministryně obrany Hnutí Úsvit bez Tomia Okamury Dominika Myslivcová naší redakci v komentáři napsala, že „o miny by se přece měli zajímat všichni minystři a minystryně. Mají to přece napsané v názvu funkce. Já navrhuji řešení, které mi přijde nejrozumnější – všechny miny z humanitárních důvodů povinně přetřít na růžovo.“

V tuhle chvíli se asi spíš sami sebe ptáte, proč není stínovým ministrem obrany válečný veterán a zároveň předseda hnutí Miroslav Lidinský? Ten je, zcela pochopitelně, stínovým prezidentem a tím pádem i vrchním velitelem stínových ozbrojených sil. Navíc po své neblahé zkušenosti z Afghánistánu prý nechce přijít o ty nohy, co mu ještě zbývají.

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..