Armáda České republiky po incidentu v Táboře namísto Pandurů objedná 25 obrněných vozidel Škoda Octavia

07 Lis 2016

Páteční incident z Tábora donutil špičky Armády České republiky zásadně přehodnotit nákup dalších obrněných vozidel.  Místní patriotka totiž podle husitské tradice jedním manévrem udělala z kolony obrněných vozidel Pandur ukázkový přiklad vozové hradby, za kterou by se nemusel stydět ani sám Jan Žižka. To vedlo náčelníka generálního štábu k celkovému přehodnocení koncepce obrněného boje.
„Když může paní z Tábora sama vyřadit pět obrněnců a ještě potom odejít po svých, můžeme se z její taktiky lecčemu přiučit. Navíc se ukázalo, že když Pandury neobstojí ani na jihočeských silnicích, nemůžeme je vyslat prakticky nikam. Potřebujeme vozidlo, ve kterém se nemusíme bát vjet do Mosulu, Kandaháru nebo Ústí nad Labem,“ řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář a vzápětí dodal, že už byla podepsána předběžná smlouva se Škodou Auto o vhodné náhradě nevyhovujících Pandurů.

Tzv. Střetnutí u Tábora tak bylo něco, na co dlouho čekala doteď neznáma zbrojní divize mladoboleslavské automobilky. Její nejnovější model, Škoda Octavia K06-PNZR 4,7 TDi, sice nemá tak silný pancíř jako Pandury, ale zato vyniká v rychlosti a víceúčelovosti. „Pancíř v tomhle mazlíkovi nepotřebujete. Když to začne lítat tak se jen na sedadle skrčíte a jedete dál. Z elektrických okének pak může posádka útočit v každém směru. Sice tento model nevychází ze Škody Fabia, který se proti Pandurům osvědčil, ale byli jsme ujištěni, že Octavia K06-PNZR splní i naše nejdivočejší sny,“ řekl jeden z důstojníků, který byl přítomen u podpisu smlouvy.

Škoda Auto podle smlouvy armádě dodá 25 kusů v rozmezí dvou let. Jelikož vyjdou zhruba o třetinu levněji než Pandury, zbývající prostředky armáda využije na školení řidičů – lekce o rozestupech v koloně a nouzovém brždění budou opakovány dokonce několikrát.
1 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..