Vláda chce umožnit autům s nálepkou kapely Ortel parkovat na místech pro postižené

19 Čvc 2022

Česká vláda aktuálně projednává návrh zákona, který by stanovil nálepku Ortel na autě na stejnou úroveň jako průkaz ZTP. Fanoušci kapely Ortel, by tak mohli parkovat na místech pro postižené i bez průkazu ZTP.

Vláda argumentuje tím, že fanoušci Ortelu jsou často zdravotně postižení, jen jim jejich stav a stav jejich sociální bubliny neumožňuje si to uvědomit. Jelikož si ale orteláci často dobrovolně vylepují nálepku svojí oblíbené kapely na svoji jedničkovou Octavii, mohla by tato nálepka sloužit jako identifikace postiženého člověka, který si svého postižení není vědom.

„Často jsou obézní, chybí jim většina chrupu, a být povinné IQ testy, tak jsou i většinou nesvéprávní. Neměli bychom takovéto lidi šikanovat a měli jim umožňit parkovat na kriplech,“ stojí v prohlášení vlády.

Někteří opoziční politici však s návrhem nesouhlasí a navrhli změny. Podle opozice by zákon způsobil, že bude parkovacích míst pro ZTP nedostatek. Řešením by tak bylo vytvoření dalších míst pro zdravotně postižené, přičemž by se rozlišovalo, zda jde o klasické ZTP, nebo o orteláky.

„ZTP by bylo označeno klasickým panáčkem na vozíčku, zatímco místo pro orteláky by bylo označeno tlustým hajlujícím panáčkem s půllitrem a párkem v rohlíku v ruce,“ zní z opozice.

Návrh zároveň počítá i s dalšími rozlišovacími prvky. Možnost parkovat na místech pro postižené by tak nestavovaly pouze Ortel nálepky, ale i například vlajka EU nahrazena českým lvem na SPZ nebo nápis „Jsem bílý heterosexuální Čech a nestydím se za to!“

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.