V Thajsku vlivem Roundupu mutují mouchy, které pak požírají lidi

14 Pro 2017

Thajsko se pere s další přírodní katastrofou. Vlivem nadměrného používaní herbicidu Roundup totiž začaly mutovat tamní mouchy, které se někdy až 1000 násobně zvětšily a začaly požírat lidi. Vláda vyhlásila výjimečný stav a zvažuje nasazení armády.

Mouchy začaly na Roundup reagovat zhruba před pár týdny. Původně považovala veřejnost svědectví napadených obětí za vtip, ale později se ukázalo, že thajské mouchy skutečně mutují. Některé zasažené mouchy jsou až 1000 krát větší než před mutací. Všechny se navíc vyznačují silnou krvežíznivostí a agresivitou vůči lidem.

„První odhady mluví asi o stovce zmutovaných much, které útočí na lidi. Zatím jsme nezaznamenali žádné smrtelné zranění, avšak většina obětí má silné podlitiny a hluboké kousance. Zmutované mouchy jsou velmi agresivní a vyznačují se nenávistí vůči lidem,“ stojí v oficiálním prohlášení thajské vlády.

Je zajímavé, že mouchy útočí pouze na lidi a volně žijící zvěř většinou nechají bez povšimnutí. Podle expertů je to zapříčiněno tím, že mouchy jsou pravděpodobně chytřejší, než si myslíme. Zdá se, že mouchy mají jakousi paměť a pamatují si, že miliony z nich ročně zemřou lidskou rukou. Důkazem budiž i svědectví jedné z obětí.

„Moucha mě chytila pod krkem a začala mě plácačkou mlátit do obličeje. Přitom na mě křičela, jestli se mi to libí a jestli už mám dost. Bylo to strašné,“ řekla pro Thailand Post napadená Stefanie.

Thajská vláda momentálně zakázala veškeré používání Roundupu a pokud vyjednávání se zmutovanými mouchami nedopadnou pozitivně, plánuje nasadit armádu a všechny mouchy postřílet.

Znamená to zákaz Roundupu?

Mnoho evropských vědeckých špiček dlouhodobě upozorňuje na negativní vliv Roundupu. Podle některých vědců dokonce může Roundup za mizení včelstva. Události z Thajska jsou tedy těmto vědcům doslova vodou na mlýn.

„Předběžné testy a studie prokázaly, že za mutaci thajských much může Roundup. Předpokládám tedy, že to znamená zákaz Roundupu všude na světě, nebo minimálně tedy aspoň v Evropě a USA,“ sdělil naší redakci vědec z Blšanské univerzity Marek Lívanec.

Naštěstí pro nás prý podobný scénář jako v Thajsku zatím nehrozí. Roundup byl totiž v zemích EU používán v o dost menším množství než v Thajsku.

7 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..