Šachy v rámci genderové rovnosti změní pravidla. Dáma bude stejně důležitá jako král

10 Říj 2018

Jedna z nejpopulárnějších deskových her na světě již brzy změní svá pravidla. Díky stále silící ženské lobby se figurka dámy stane ve hře stejně důležitou jako figurka krále. Změnu pravidel již brzy oficiálně schválí Mezinárodní šachová unie.

Šachy jsou staré více než 1300 let, a od začátku byla nejdůležitější figurka král. Podle některých bojovníků za genderovou rovnost však takovéto rozdělení není korektní a jde o sexismus.

“Šachy byly vynalezeny v dobách, kdy světu vládli muži, a ženy byly vnímány jen a pouze jako sexuální objekty a otroci v domácnosti, kteří jen vaří, perou a uklízí. V civilizované společnosti ale ženy takovouto roli už nehrají a jsou rovny mužům. Dokonce je i předčívají, protože muži jsou nadržení primitové. Je proto naprosto nepřípustné, aby byl král výše postavený než královna,” sdělila naší redakci Milena Frigid, předsedkyně České ženské nadřazené ligy.

S tvrzením paní Frigid však důrazně nesouhlasí její protipól.

“Nic se nezměnilo. Ženy si to nechtějí přiznat, ale pořád jsou to jen sexuální objekty a uklízečky,” odsekl Ronald Stojan, zakladatel České mužské unie, která byla před půl rokem soudně zrušena kvůli rasismus, sexismu a fašismu.

Na nová pravidla se můžeme podle dostupných informací těšit už od příštího roku, kdy do obchodů přijdou nové a upravené šachy, ve kterých bude královna stejně důležitá jako král. Přibudou dokonce i některé nové tahy. Hráč či hráčka bude mít kupříkladu možnost vzít figurku královny a opustit s ní šachovnici, kde bude královna jako každá silná a svobodná žena moci začít budovat kariéru.

Některé figurky pak úplně zmizí a budou nahrazeny jinémi. Například místo 8 pěsců budeme mít pěšce pouze 4. Zbylé 4 přitom nahradí pěškyně. Místo dvou jezdců bude jezdec a jezdkyně. To samé platí i pro střelce.

Nové figurky zákonitě přinášejí i nová pravidla. Mužské figurky budou moci likvidovat pouze figurky mužské, nikoliv figurky ženské. Nasilí proti ženám je totiž velice zavrženíhodná věc. Ženské figurky naproti tomu mohou likvidovat jak figurky ženské, tak i mužské.

Staré šachy bude muset každý občan povinně odevzdat na nejbližším městském úřadu, kde příslušní pracovníci šachy se starými pravidli nahází na hromadu a následně spálí, abychom se jednou provždy zbavili tohoto symbolu ženské podřadnosti. Neodevdání starých šachů bude podle nového zákona bráno jako trestný čin.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Podklop
Podklop
1 rok před

A v rámci gendrové vyváženosti prý bude změněna i barva figurek, od nového roku nebudou figurky černé proti bílým. Ale obě strany s ohledem na rasistické pojetí budou mít černé figurky.

Pepik
Pepik
1 rok před

bežte kurva o píči s genderovou rovností koho to v tyhle dobe zajíva

Miloslav Ondráček
Miloslav Ondráček
1 rok před
Reply to  Pepik

Nemá talent.

šachistka
šachistka
1 rok před

😀 😀 😀 Dobrej fór, jen škoda, že v tradičních šachách je král bez královny totální cucák, co nikam nemůže a jen zdrhá, proto každej šachista od začátky hry přemýšlí, jak tu nechutnou píču, páč je nejsilnější fgurou, zabít v prvních tazích. 😀 😀 😀

občan
občan
1 rok před

Výborný nápad. Pro začátek přeznačíme stávající sadu a najedeme na nová pravidla. Uchvácení královny a její přesun mimo šachovnici zároveň značí povel ku přesunu do jiné místnosti (ve dvou). Partie tak končí, resp. jest přerušena na dobu nezbytně nutnou ….

standa
standa
1 rok před
Reply to  občan

Výborný nápad. Škoda, že hráčky šachů povětšinou nejsou moc půvabné.

hoax
hoax
1 rok před

hoax

cedo
cedo
1 rok před

haha jaka kktina

Štefan Fedor
Štefan Fedor
1 rok před

Tak konečne! Autor pravidiel zabudol uviesť, že v rámci rasovej rovnosti budú mať všetky figúrky povinne rovnakú farbu svetlohnedej čokolády. V rohoch šachovnice budú umiestnené vlajky v dúhových farbách. Úloha týchto vlajok nebude iba symbolická: v prípade, že bude priamo ohrozená niektorá z figuriek, môže sa pomocou vlajky prehlásiť za postihnutú z dôvodu sexuálnej orientácie a vyhnúť sa tak vylúčeniu z hry. Za postihnutého sa pomocou dúhovej vlajky môže vyhlásiť aj kráľ v prípade ohrozenia, a tak sa vyhne ako šachovaniu, tak aj samotnému matu. V hre podľa nových pravidiel neprehrá nik, kto nechce. Tak sa táto hra stáva absolútne… Číst vice »

Petr Emancipovan
Petr Emancipovan
1 rok před

Konecne, velice chvalim snahu pani Mileny Frigidni za jeji snahu o zmenu ve spolecnosti, lec bez akychkolvek podkladu a faktu ale za to s o dost vice emocemi a tuzbou o zmenu. Snad se ted vsichni polepsime.
A dekuju redakci za krasny a faktami preplneny clanek, urcite to muselo zabrat hodne casu to napsat. Holt se jeste par dobrejch novinaru najde.

Larry Kasparov
Larry Kasparov
11 měsíců před

Výborně, šachová pravidla jsou už dlouhou dobu ve vážné krizi, změny už nutně potřebují.
Ještě by bylo dobré zavést možnost rošády i pro dámu (pouze pokud není na sousedním políčku král), a potom také pravidlo, že každý čtvrtý tah je zakázáno ohrozit dámu (garde).
Děkuji, těším se na officiální vyhlášení nových pravidel, šachy mě opět začnou bavit a nebudu se stydět je hrát!

Leos Kobr
Leos Kobr
8 měsíců před

A pro věž se budou používat oba rody TA věž a TEN věž, to pro případ, kdy by se věži zalíbilo cítit se více mužem, než ženou.

RSS
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x