Šachy v rámci genderové rovnosti změní pravidla. Dáma bude stejně důležitá jako král

10 Říj 2018

Jedna z nejpopulárnějších deskových her na světě již brzy změní svá pravidla. Díky stále silící ženské lobby se figurka dámy stane ve hře stejně důležitou jako figurka krále. Změnu pravidel již brzy oficiálně schválí Mezinárodní šachová unie.

Šachy jsou staré více než 1300 let, a od začátku byla nejdůležitější figurka král. Podle některých bojovníků za genderovou rovnost však takovéto rozdělení není korektní a jde o sexismus.

„Šachy byly vynalezeny v dobách, kdy světu vládli muži, a ženy byly vnímány jen a pouze jako sexuální objekty a otroci v domácnosti, kteří jen vaří, perou a uklízí. V civilizované společnosti ale ženy takovouto roli už nehrají a jsou rovny mužům. Dokonce je i předčívají, protože muži jsou nadržení primitové. Je proto naprosto nepřípustné, aby byl král výše postavený než královna,“ sdělila naší redakci Milena Frigid, předsedkyně České ženské nadřazené ligy.

S tvrzením paní Frigid však důrazně nesouhlasí její protipól.

„Nic se nezměnilo. Ženy si to nechtějí přiznat, ale pořád jsou to jen sexuální objekty a uklízečky,“ odsekl Ronald Stojan, zakladatel České mužské unie, která byla před půl rokem soudně zrušena kvůli rasismus, sexismu a fašismu.

Na nová pravidla se můžeme podle dostupných informací těšit už od příštího roku, kdy do obchodů přijdou nové a upravené šachy, ve kterých bude královna stejně důležitá jako král. Přibudou dokonce i některé nové tahy. Hráč či hráčka bude mít kupříkladu možnost vzít figurku královny a opustit s ní šachovnici, kde bude královna jako každá silná a svobodná žena moci začít budovat kariéru.

Některé figurky pak úplně zmizí a budou nahrazeny jinémi. Například místo 8 pěsců budeme mít pěšce pouze 4. Zbylé 4 přitom nahradí pěškyně. Místo dvou jezdců bude jezdec a jezdkyně. To samé platí i pro střelce.

Nové figurky zákonitě přinášejí i nová pravidla. Mužské figurky budou moci likvidovat pouze figurky mužské, nikoliv figurky ženské. Nasilí proti ženám je totiž velice zavrženíhodná věc. Ženské figurky naproti tomu mohou likvidovat jak figurky ženské, tak i mužské.

Staré šachy bude muset každý občan povinně odevzdat na nejbližším městském úřadu, kde příslušní pracovníci šachy se starými pravidli nahází na hromadu a následně spálí, abychom se jednou provždy zbavili tohoto symbolu ženské podřadnosti. Neodevdání starých šachů bude podle nového zákona bráno jako trestný čin.

RELATED POST

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.