Ruští vědci: Pravda není konstantní. Čím víc lidí věří lži, tím větší pravda se z ní stává

22 Kvě 2020

Celá staletí mělo lidstvo za to, že pravda je konstatní a neměnná veličina. Vědcům z Univerzity v Kremlu se však podařilo dokázat, že tomu tak není. Podle jejich zjištění se dá pravda libovolně měnit a ohýbat.

„Pravda není konstantní. Čím více lidí něčemu věří, i když to je naprostá lež, tím větší pravda se z toho stává. Pokud lži věří dostatek lidí, stane se z ní nakonec pravda,“ tvrdí Alexej Sputnikov, jeden z vědců z Univerzity v Kremlu.

Známé české přísloví tvrdí: „Není to pravda, ale mohla by být.“ Jak se ukazuje, toto tvrzení je mnohem více pravdivé, než se na první pohled jeví.

„To, že něco není pravda, ještě neznamená, že se to pravdou stát nemůže. Stačí přesvědčit dostatek lidí o tom, že to pravda je, a pravdou se to stane,“ dodává Alexej Sputnikov.

Odborně se tomu, že se ze lži stane nebo stává pravda, říká hoax. Spousta těchto hoaxů je později odhalena, nicméně to nic nemění na tom, že velká část lidí, kteří těmto hoaxům uvěřila, jim bude věřit i nadále. Rozšířit hoax na internetu je jednoduché, ale rozšířit jeho vyvrácení, které nikoho nezajímá, už tak jednoduché není.

Víte třeba to, že EU požaduje, aby Česká republika přejmenovala Karlův most na Most Václava Havla?

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.

3 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..