Ruští vědci: Pravda není konstantní. Čím víc lidí věří lži, tím větší pravda se z ní stává

22 Kvě 2020

Celá staletí mělo lidstvo za to, že pravda je konstantní a neměnná veličina. Vědcům z Institutu Vladimíra Putina se však podařilo dokázat, že tomu tak není. Podle jejich zjištění se dá pravda libovolně měnit a ohýbat.

„Pravda není konstantní. Čím více lidí něčemu věří, i když jde o naprostou lež, tím větší pravda se z toho stává. Pokud lži věří dostatek lidí, stane se z ní nakonec pravda,“ tvrdí Klaus Sputnikov, jeden z vědců.

Známé české přísloví tvrdí: „Není to pravda, ale mohla by být.“ Jak se ukazuje, toto tvrzení je mnohem pravdivější, než se na první pohled jeví.

„To, že něco není pravda, ještě neznamená, že se to pravdou stát nemůže. Stačí přesvědčit dostatek lidí, že je to pravda, a pravdou se to stane,“ dodává Klaus Sputnikov.

Sputnikov a jeho tým dokonce vytvořili matematický model, který popisuje, jak se z lži stává pravda. Tento model zahrnuje tři klíčové faktory: opakování, emocionální náboj a sociální dosah.

„Je to vlastně velmi jednoduché,“ vysvětluje Sputnikov. „Pokud lež dostatečně často zopakujete a ideálně ji spojíte s emocionálními obrázky a dramatickými výkřiky typu ‚Tohle vám mainstream neřekne!‘, šance na její proměnu v pravdu exponenciálně roste. Přidáte-li k tomu sdílení na sociálních sítích, máte vyhráno.“

Víte třeba to, že EU požaduje, aby Česká republika přejmenovala Karlův most na Most Václava Havla?

Líbí se ti naše tvorba? Podpoř nás na HeroHero, nebo nám pošli malý příspěvek na kávu.
3 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..