Rouškovné se opět mění. Důchodci dostanou od vlády 5 000 Kč, ale po volbách jí budou muset vrátit 10 000 Kč

29 Srp 2020

Rouškovné se opět dočkalo změny. Vláda nejprve důchodcům přislíbila jednorázový příspěvěk 6 000 Kč, který posléze změnila na 5 000 Kč. Třetí změny se pak rouškovné dočkalo dnes ráno a zahrnuje mimojiné to, že do roku 2022 budou důchodci povinni vládě příspěvěk vrátit a 5 000 Kč k němu ještě přidat.

Vláda po sečtení všech výdajů na rouškovné dospěla k závěru, že mnohem lepší, než důchodcům dát peníze jen tak za nic, bude jim peníze půjčit, a následně si je i s úroky vzít zpátky.

„Jsem sexuální demokratka (paní mistryně se zřejmě přeřekla a myslela sociální demokratka, pozn. redakce), a proto věřím, že o naše občany musí být postaráno. Jednorázový příspěvěk pro důchodce rozhodně není úplatek a kupování hlasů. Naopak, je to dlouhodobá investice. Důchodců se jako jediných koronavirus z ekonomického hlediska takřka nedotkl, protože mají jistý stálý příjem. Když jim nyní dáme 5 tisíc korun, odteče z naší kasy 15 miliard korun, ano. Když nám ale do roku 2022 vrátí 10 tisíc korun, tak kasa zbohatne o 30 miliard, ze kterých mohou těžit občané, kteří na rozdíl od důchodců pohánějí naší ekologiku (opět nejspíš překlep, pozn. redakce),“ píše na svém Facebooku ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Tento návrh rouškovného by zřejmě měl být konečný a pro vládu nejpřínosnější. Porazil tak mimojiné i například nákup argentického útočníka Messiho.

„Plánovali jsme i nákup útočníka Messiho, který by objížděl české domovy důchodců, kde by se na něj vybíralo vstupné a prodávaly by se tam jeho dresy. Nakonec jsme ale došli k závěru, že tento krok by na sebe nikdy peníze nevydělal a nebyla by to rozumná investice,“ dodává Maláčová.

Na dně této jámy se údajně nachází rozpočet České republiky

Podle Maláčové jde o férový obchod

Leč je současná forma rouškovného, jako i její předchozí návrhy stále kritizována, podle Maláčové jde o výhodný obchod mezi vládou i seniory, na kterém nebude tratná ani jedna ze zúčastněných stran.

„Pokud vezmeme v potaz míru inflace, která bude poté, co mezi lidi rozdáme jen tak ze státní kasy 15 miliard astronomická, bude mít 10 tisíc korun, které nám důchodci v roce 2022 vrátí, téměř stejnou hodnotu jako 5 tisíc korun nyní. Značná část důchodců se navíc roku 2022 ani nedožije a během následujících dvou let zemře. Dále musíme počítat i s tou skupinou důchodců, kteří už nemají pro co žít a denně myslí na sebevraždu, avšak nemají dostatečnou odvahu ji provést. Vědomí toho, že budou muset vládě vrátit peníze, které nemají, může sloužit jako jakysí hnací motor k oprátce. De facto jim tak prokazujeme službu. Mrtví důchodci samozřejmě příspěvěk vracet nemusí, budou z něj tak jenom profitovat,“ píše v dalším příspěvku Maláčová.

Na příspěvek 5 tisíc korun se důchodci mohou těšit už před letošními vánoci. Příspěvěk je povinný a odmítnout se nedá.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.