K odpálení Nord Streamu se přihlásila Greta Thunberg

20 Lis 2022

Zatímco experti z celé Evropy se už měsíc snaží přijít na to, kdo stojí za výbuchem plynovodu Nord Stream 2, k útoku se přihlásila švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg.

Greta se útoku přiznala ve svém instagramovém příspěvku, kde i podrobně popsala, jak sabotáž provedla. Greta k potrubí sestoupila ve své solární energií poháněné ponorce. Na dně Baltského moře pak z ponorky vystoupila a umístila na potrubí výbušniny C4. S navrácením nad hladinu však měla Greta problém, jelikož její solární ponorka vlivem nedostatku světla pod hladinou moře přestala fungovat.

„Musela jsem využít tlakovou vlnu z výbuchu, která mě vymrštila zpět nad hladinu,“ popisuje Greta, jak si se vzniklou situací poradila.

Samotná skutečnost, že tímto útokem způsobila obrovskou ekologickou katastrofu, Gretu příliš netrápí.

„Všechno to bylo v zájmu vyššího dobra. Těžba a spalování zemního plynu je jednou z příčin toho, že se lidstvo pravděpodobně nedožije příštího století. Je potřeba na to ukázat, abychom s tím ještě mohli něco udělat, dokud není pozdě. Co je komu do pár mrtvých delfínů, když za 100 let už žádní delfíni stejně nebudou existovat!“ píše dále Greta ve svém příspěvku.

Jde tak o klasický případ toho, kdy klimatičtí aktivisté něco zničí, aby upozornili na problém, způsobí tím nějaké škody a lidé, kteří by na to měli zareagovat tím, že tzv. otevřou oči, si naopak řeknou: „To jsou ale č*ráci…“ Můžeme tak aspoň s jistotou říct, že nejde o další fázi války mezi západem a Ruskem, nýbrž o pokus zachránit svět před něčím mnohem horším, než desítky tisíc mrtvých na Ukrajině – před spalovacím motorem a fosilními palivy.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.