Japonští rybáři chtějí bojovat proti velrybám polykajícím plasty. „Do roku 2025 je všechny ulovíme!“

14 Zář 2018

Stovky velryb ročně zemřou na následky spolknutí plastového odpadu, kterého je v mořích čím dál tím více. Tuto nepříjemnou statistiku se rozhodli zvrátit japonští rybáři, kteří chtějí do roku 2025 všechny velryby ulovit a tím jim v konzumaci plastů zamezit.

„Je velice nepříjemné ročně vidět několik set mrtvých velryb, které mají žaludky plné plastového odpadu. Pravidelně nám u břehů Japonska vyplavou mrtvé velryby, které se v kuchyni v podstatě nedají použít a jsou vhodné tak maximálně pro turisty. Tomu chceme zamezit, a do roku 2025 vylovíme v mořích všechny velryby, čímž je zachráníme před strašnou a nepříjemnou smrtí!“ tvrdí japonský rybář Nasako Usamabukake.

Rybáři chtějí stejným způsobem zachránit i delfíny

Úplně stejným způsobem chtějí japonští rybáři zachránit i delfíny, kteří jsou plastovým odpadem zasaženi úplně stejně. Jejich počty jsou však větší a nejsou tak snadní na ulovení. Dostat jejich počet na nulu tak potrvá o pár let déle. Usamabukake odhaduje úplné vylovení všech delfínu na rok 2030.

„Delfíni jsou obtížnější na lov, a navíc jich je v mořích více. Jejich kompletní vylovení nám tak zabere zhruba o 5 let více. Navíc je potřeba počítat i s těmi blázny, ktěří chtějí lovu velryb a delfínů zabránit. Ti nám mohou celý proces zkomplikovat. Pamatujme ale na to, že lov velryb a delfínů je naše tradice. Stejně jako kdysi bylo tradicí upalování čarodejnic a kacířů v Evropě. Zakazování tradic nikdy nevede k ničemu dobrému, podívejme se na Evropu nyní. Každý si může říkat co chce a kdy chce, a nikdo mu u toho nehrozí upálením na hranici. To samé by se stalo i v Japonsku,“ dodává smutně Usamabukake.

Tuto moudrost praví staré japonské přísloví

Plasty za nic nemůžou

Jak tvrdí Čeští přátelé plastů, plasty nejsou hlavním viníkem v celé plastové krizi. Plast se dá recyklovat v podstatě donekonečna. To, že jsou oceány plné plastového odpadu není vinou plastu, ale dementních lidí.

„Plasty nemají nožičky a nešly si do oceánů jen tak samy zaplavat. Někdo je tam musel úmyslně vyhodit. Nehaňme plasty, které jsou skvělým a všestraným vynálezem, ale haňme radši ty idioty, kteří neumí třídit a recyklovat odpad,“ zní v prohlášení Českých přátel plastů.

Podle některých statistik navíc pouhé 1 % ze známých a všemi nenáviděných „plastových ostrovů“ tvoří plasty. Zbytek tvoří převážně rybářské sítě, které zároveň drží celý ostrov pohromadě.

„Nejsou to plasty, které bychom měli zakazavot. Ani velryby a delfíni, které bychom měli vylovit. Jsou to rybáři, kteří by měli být postaveni před soud Haagu!“ dodává ČPP.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.

3 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..