Japonští rybáři chtějí bojovat proti velrybám polykajícím plasty. „Do roku 2025 je všechny ulovíme!“

14 Zář 2018

Stovky velryb ročně zemřou na následky spolknutí plastového odpadu, kterého je v mořích čím dál tím více. Tuto nepříjemnou statistiku se rozhodli zvrátit japonští rybáři, kteří chtějí do roku 2025 všechny velryby ulovit, a tím jim v konzumaci plastů zamezit.

„Je velice nepříjemné ročně vidět několik set mrtvých velryb, které mají žaludky plné plastového odpadu. Pravidelně nám u břehů Japonska vyplavou mrtvé velryby, které se v kuchyni v podstatě nedají použít a jsou vhodné tak maximálně pro turisty. Tomu chceme zamezit, a do roku 2025 vylovíme v mořích všechny velryby, čímž je zachráníme před strašnou a nepříjemnou smrtí!“ tvrdí japonský rybář Nasako Usamabukake.

Rybáři chtějí stejným způsobem zachránit i delfíny

Úplně stejným způsobem chtějí japonští rybáři zachránit i delfíny, kteří jsou plastovým odpadem zasaženi úplně stejně. Jejich počty jsou však větší a nejsou tak snadní na ulovení. Dostat jejich počet na nulu tak potrvá o pár let déle. Usamabukake odhaduje úplné vylovení všech delfínu na rok 2030.

„Delfíni jsou obtížnější na lov, a navíc jich je v mořích více. Jejich kompletní vylovení nám tak zabere zhruba o 5 let více. Navíc je potřeba počítat i s těmi blázny, ktěří chtějí lovu velryb a delfínů zabránit. Ti nám mohou celý proces zkomplikovat. Pamatujme ale na to, že lov velryb a delfínů je naše tradice. Stejně jako kdysi bylo tradicí upalování čarodejnic a kacířů v Evropě. Zakazování tradic nikdy nevede k ničemu dobrému, podívejme se na Evropu nyní. Každý si může říkat co chce a kdy chce, a nikdo mu u toho nehrozí upálením na hranici. To samé by se stalo i v Japonsku,“ dodává smutně Usamabukake.

Tuto moudrost praví staré japonské přísloví

Plasty za nic nemůžou

Jak tvrdí Čeští přátelé plastů, plasty nejsou hlavním viníkem v celé plastové krizi. Plast se dá recyklovat v podstatě donekonečna. To, že jsou oceány plné plastového odpadu není vinou plastu, ale dementních lidí.

„Plasty nemají nožičky a nešly si do oceánů jen tak samy zaplavat. Někdo je tam musel úmyslně vyhodit. Nehaňme plasty, které jsou skvělým a všestraným vynálezem, ale haňme radši ty idioty, kteří neumí třídit a recyklovat odpad,“ zní v prohlášení Českých přátel plastů.

Podle některých statistik navíc pouhé 1 % ze známých a všemi nenáviděných „plastových ostrovů“ tvoří plasty. Zbytek tvoří převážně rybářské sítě, které zároveň drží celý ostrov pohromadě.

„Nejsou to plasty, které bychom měli zakazavot. Ani velryby a delfíni, které bychom měli vylovit. Jsou to rybáři, kteří by měli být postaveni před soud Haagu!“ dodává ČPP.

RELATED POST

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.