EU chce po přijetí Švédska a Finska do NATO přejmenovat Baltské moře na Moře severoatlantické aliance

01 Čvc 2022

Oficiální přijetí Švédska a Finska do NATO je už pouze otázkou několika měsíců, kdy musí všichni členové NATO vstup do aliance ratifikovat. EU v reakci na to již začala chystat návrh, který by měl vzhledem k rozšířené aliance po celém Baltu přejmenovat Baltské moře na Moře severoatlantické aliance.

Podle EU by tento název lépe vystihoval strategickou důležitost Baltského moře. Zároveň by opět ztrapnil Rusko, což je něco, co EU i NATO vítají.

„Pokud se Baltské moře bude jmenovat Moře severoatlatnické aliance nebo třeba NATO moře, bude to o dost příhodnější název. Navíc to Putin jen těžko rozdýchá. Počítáme s tím, že Rusko bude proti, naštěstí ale v civilizované společnosti se fašistických a teroristických států na názor nikdo neptá, takže si můžou nadávat a vyhrožovat atomovkami jak chtějí,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Nejedná se o první pokus naštvat Rusko přejmenováním něčeho. Finsko se Švédskem nyní například jednají tom, že by oficiální švédský a finský název pro ruský Petrohrad byl: „Petrohrad není díra jen proto, že ho nezaložili Rusáci, ale Švédi, a to ještě ke všemu na finském území.“ Byl by to tak jeden z nejdelších názvů města na světě.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.