Češi boří základy ekonomie. Čím je máslo dražší, tím více se prodává

30 Zář 2017

Většina ekonomů se shodla, že vysoká cena másla dlouho nevydrží. Čeští spotřebitelé však naprosto boří základy ekonomie a zákony nabídky a poptávky. Češi začali máslo nakupovat v takovém množství, jakoby měl během pár dní začít hladomor. Tato komodita se tak nyní prodává mnohem lépe než před zdražením. Výrobci ani prodejci tedy nemají ke zlevnění důvod.

„Nechápu to. Chování českých spotřebitelů je naprosto v rozporu se základy ekonomie. Všude jinde ve světě by prodej másla klesl natolik, že by jej supermarkety musely chtě nechtě zlevnit, jinak by se jim v regálech zkazilo. V Česku ale stačí na předražené máslo hodit 10% slevu a zákazníci se v obchodech div nepoperou,“ tvrdí Čeněk Laktóz, český máslolog a odborník na mléčné produkty.

V průměru přitom v českých domácnostech vydrží kostka másla zhruba 2 měsíce. I tak si ale spousta občanů dělá zásobu nejméně na rok dopředu. Čím větší sleva na máslo v obchodech je, tím více kostek si v průměru zákazníci odnášení. Někteří zákazníci si jsou ochotni z obchodu odnést klidně 10 kostek másla jen proto, že je na něj 15% sleva. Podle Laktóze toto chování postrádá jakoukoliv logiku.

„Nebude to trvat dlouho a máslo opět zlevní. V zásadě se dá říct, že všichni, kteří si nakoupili zásoby másla ve slevě, na tom ve výsledku prodělají. Cena se velmi pravděpodobně ustálí na stejné výši, na jaké byla před Velkou máslovou krizí. Máslo tak bude v základní ceně levnější, než je teď ve všech různých slevách. Rozhodně nevypukne žádný hladomor, ani nic podobného. 40 let komunismu očividně na finanční gramotnosti českého národa udělalo svoje,“ dodává Laktóz.

Za redakci vám dáme ještě tip, jak oblafnout systém a mlékárenské lobby a vyrobit si máslo doma. Takto už to začali praktikovat někteří naši chytřejší spoluobčané. Stačí koupit 500 ml 33% smetany a mixovat ji tak dlouho, dokud nevznikne máslo. Z 500 ml smetany získáte asi 200 g másla. 500 ml kvalitnější 33 % smetany vás vyjde asi na 60 Kč. Ve výsledku vás to vyjde ještě dráž, než kdybyste si máslo prostě koupili, ale aspoň to těm zlodějům z mlékárny natřete… tím, že si od nich nekoupíte máslo, ale smetanu…

Ovšem nejlepší bude, když nebudete jíst vůbec nic. Uvažovali jste už nad revoluční jídlo free dietou?

1 comments

Leave a reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..