Vladimir Putin byl nominován na Nobelovu cenu za mír za humanitárně vedenou obrannou válku na Ukrajině
Ruský prezident byl nominován za humanitárně vedenou obrannou válku proti západu a Ukrajině na Nobelovu cenu za mír. Jde tak o vůbec prvního ruského prezidenta, který by tuto cenu mohl získat hned dvakrát. Poprvé ji získal v roce 2009.
Rusko bylo napadeno západem, konkrétně Ukrajinou, v únoru 2022. Od té doby by mohlo válku už dávno ukončit a Ukrajinu porazit, ale protože chce postupovat humanitárně a vyhnout se civilním ztrátám, válka trvá už skoro tři roky.
Skutečná ruská armáda je schovaná na Sibiři za Uralem a pokud by Vladimir Putin chtěl, mohla by válku na Ukrajině ukončit během tří dnů. Nasazení tak silné armády s technikou, která je o desítky let napřed oproti čemukoli, čím disponuje NATO, by však vedlo k ohromným lidským a materiálním ztrátám na straně Ukrajiny. To ale Vladimir Putin nechce.
Putin se rozhodl vést válku humanitárně a raději obsadil pouze část Ukrajiny. Ukrajinci mezitím počítají s tím, že Putin má přednastavený počet padlých, na který je ochotný jít, a tak posílají na smrt oddíl za oddílem, dokud se ruská armáda na Putinův příkaz nestáhne. Barbarské.
Přesto je počet zmařených životů mnohem nižší, než kdyby se Rusko rozhodlo vést plnohodnotnou válku a dojít až do Kyjeva. Dokonce ani nasazení jaderných zbraní, k čemuž Ukrajinci Rusy podle ruských expertů údajně provokují, aby mělo NATO záminku zapojit své vojáky, Putin zatím neplánuje. Ani při ztrátě Kurské oblasti se Putin nenechal vyprovokovat – opravdový státník a hrdina.
Za tento neochvějný postoj k míru a trpělivosti vůči západní provokaci byl Vladimir Putin nominován na Nobelovu cenu za mír. Jeho nominace byla zdůvodněna slovy, že „nikdy předtím nebyla obranná válka vedena s takovou mírou ohledu na druhou stranu konfliktu a úctou k národním hranicím, které jsou přece jen pro Rusko přísně symbolické.“
Ruský mluvčí Dmitrij Peskov vysvětlil, že „kdyby se Rusko rozhodlo nasadit byť jen polovinu svých obrněných medvědů, hypermoderní tanky T-1000 z tekutého kovu nebo dokonce atomové traktory vyvinuté pro arktické podmínky, Ukrajina by se už dávno ocitla pod jeho kontrolou.“ Ale Putin, s typickým stoickým klidem a srdcem plným míru, se rozhodl toho nevyužít. „Tato válka je pro nás spíše rekreační, slouží jako cvičení trpělivosti a přehodnocování hodnot,“ dodal.
V závěrečném vyjádření před komisí Putinovi podporovatelé uvedli: „Mír, o který Putin usiluje, je dlouhodobý a spravedlivý. Tak spravedlivý, že ho občas ani nevnímáme. Pokud se mu tedy podaří ukončit tuto speciální vojenskou operaci s co nejmenšími ztrátami a dál vést svět k udržitelné a zelené budoucnosti, Nobelova cena za mír bude pouze drobným poděkováním za jeho velkolepé úsilí.“
Líbí se ti naše tvorba? Podpoř nás na HeroHero, nebo nám pošli malý příspěvek na kávu.