První Velikonoce, kterých se dotkne nové nařízení EU: Co všechno se změní pro koledníky a kde sehnat souhlas ke šlehání?

19 Dub 2025

Letošní Velikonoce budou první, na které se vztahuje nové velikonoční nařízení Evropské unie. To mimo jiné stanovuje maximální délku pomlázky, sílu švihu a povoluje mužům vyšupat ženu pouze s jejím písemným souhlasem.

Podle nového nařízení smí mít pomlázka maximální délku 85 cm (včetně rukojeti) a musí být vyrobena z ekologicky pěstované vrby s certifikátem FSC. „Cílem je chránit životní prostředí a zajistit bezpečnost švihaných osob,“ uvedla mluvčí Evropského úřadu pro východoevropské folklóry.

Síla švihu navíc nesmí překročit 2,5 newtonu, což má zabránit nadměrnému fyzickému násilí a tvorbě podlitin. Aby muži dodrželi limit, doporučuje nařízení používat digitální newtonmetry, které si lze zapůjčit na obecních úřadech za poplatek 200 Kč. „To mám jako švihat s kalkulačkou v ruce, ty vole?“ kroutí hlavou Josef z Havlíčkova Brodu.

Nejvíce emocí však vzbuzuje požadavek na písemný souhlas před každou koledou. Muži musí ženy předem požádat o podpis na formuláři VE-13/B, který musí být vyplněn ve dvou kopiích. Případně lze souhlas ověřit přes mobilní aplikaci ePomlázka a bankovní identitu. Vyšlehání bez vzájemného souhlasu přitom může být posuzováno jako fyzické napadení.

Zatímco příznivci nařízení mluví o modernizaci tradic, rovnosti pohlaví a vítají progresivní pojetí Velikonoc, kritici jej považují za kulturovraždu jedněch z posledních svátků s legálním alkoholovým přesahem. „Proč bych měl shánět papír na to, že můžu vyšlehat vlastní manželku, když ji pak stejně večer po deseti panácích a pěti pivech zmaluju pěstma a na to žádný souhlas nikdo nechce?“ rozčiluje se Jindřich, odpůrce nových Velikonoc.

Na druhé straně barikády stojí zastánci nařízení, kteří tvrdí, že Velikonoce potřebují refresh pro 21. století. „Je načase, aby se tradice přizpůsobily moderní době. Kdo chce švihat, ať si stáhne aplikaci a zkontroluje uhlíkovou stopu své pomlázky,“ argumentuje Natálka, aktivistka za udržitelné Velikonoce. Dodává, že nová pravidla zohledňují i inkluzivitu, takže muži mohou být šviháni stejně jako ženy, a ženy zase mohou chodit koledovat.

Zda se nová pravidla skutečně uchytí, či je budou Češi ignorovat, ukáže už následující pondělí. Evropský úřad pro východoevropské folklóry však už nyní avizuje, že připravuje další kroky k modernizaci slovanských zvyků. Do roku 2030 chce například zakázat tradiční pálení čarodějnic, neboť prý dochází k nadměrným emisím CO₂ a porušování práv imaginárních bytostí.

Místo ohně navrhuje úřad ekologickou alternativu ve formě video mappingu na fasádu místních obecních úřadů.

Líbí se ti naše tvorba? Podpoř nás na HeroHero, nebo nám pošli malý příspěvek na kávu.