Dodavatelé poslední instance budou nově přijímat platby ledvinou a kanystrem AdBlue

28 Říj 2021

Dodavatelé poslední instance zareagovali na stížnosti mnoha lidí po celém Česku, kteří si nemohou dovolit po bankrotu Bohemia Energy zaplatit několikanásobně vyšší zálohy na elektřinu a plyn, a proto přidali možnost zaplatit astronomické zálohy vlastní ledvinou, či kanystrem s AdBlue.

Po bankrotu Bohemia Energy se statisíce lidí po celém Česku ocitlo v situaci, kdy musí zálohy na zbytek roku zaplatit takzvanému dodavateli poslední instance, který si za elektřinu a plyn účtuje částku podle aktuální tržní ceny. Mnoho lidí tak najednou musí zaplatit několikanásobně vyšší zálohy, což pro spoustu lidí je téměř likvidační. DPI se tak rozhodli vyjít těmto lidem vstříc a nabídnout jim dostupnější platební metody.

„Aktuálně jsme všem zákazníkům, kteří po ukončení činnosti Bohemia Energy spadají pod naší distribuci, umožnili provést platbu dvěma novými způsoby. Pokud se zákazník potýká s nedostatkem financí a nemůže si dovolit zaplatit vysoké zálohy, umožníme mu měsíční zálohy uhradit buď kanystrem s kapalinou AdBlue nebo vyoperovanou ledvinou. Prodej obojího na černém trhu zaručeně náklady na desetitisícové zálohy pokryje,“ stojí v prohlášení společnosti ČEZ.

Odborníci radí platit raději ledvinou, či jiným párovým orgánem

Leč odborníci sice nové možnosti pro platbu vítají, radí ale lidem zaplatit raději ledvinou než AdBlue.

„Ceny AdBlue stále rostou a kapalina se tak stává zajímavou investiční možností, zatímco ceny ledvin se na černém trhu pohybují stále okolo podobných cifer. Může se tak snadno stát, že dnes zaplatíte zálohu za plyn kanystrem s AdBlue a zítra by vám na to samé stačila jen půlka kanystru, protože se hodnota AdBlue zdvojnásobí. Zvažte to, ale já bych raději AdBlue pošetřil a vyoperoval si ledvinu, nebo jiný párový orgán. Máte v těle dvě a s jednou se dá celkem v pohodě žít,“ tvrdí finanční poradce Radovan Ovbholden.

Leč je krok DPI vstřícný a uleví mnoha lidem od finančních problémů, případnou nefrektomii si zákazníci musejí obstarat sami. Pokud tak platbu touto metodou zvažujete, musíte nejprve sehnat lékaře, který vám ledvinu vyoperuje a následně Vám ji v chladícím boxu přenechá, abyste ji mohli odnés na nejbližší pobočku svého dodavatele poslední instance.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.