Do konce roku by v Česku mohlo být více kandidátů na prezidenta než voličů

02 Čvn 2022

Kandidáti na prezidenta České republiky přibývají dosud rekordním tempem a podle předběžných odhadů by do konce roku mohlo být kandidátů více než samotných voličů.

Zatímco v dubnu jsme měli jednoho nového kandidáta za měsíc, v květnu to byl jeden nový kandidát týdně. Při zachování trendu budeme mít v červnu jednoho kandidáta denně, v červenci nového kandidáta každou hodinu, v srpnu za minutu, v září za sekundu atd. Reálně tak hrozí, že v prezidentských volbách bude kandidovat více lidí, než kolik jich bude volit.

Při současném exponenciálním růstu navíc hrozí i situace, kdy budou například všichni občané v České republice kandidovat a zůstane třeba pouze jeden volič. Tento volič už se nebude moci vymluvit na to, že jeden hlas nic nezmění, protože jeho hlas bude zároveň jediným hlasem. Pokud by navíc zůstali voliči třeba jen dva a každý v prvním i druhém kole volil jiného kandidáta, mohlo by poprvé v historii České republiky dojít k remíze.

Vzhledem k počtu kandidátů momentálně řeší televizní studia, kam je všechny umístí u předvolebních debat. Aktuálně padají i návrhy, že by byl osloven ruský prezident Putin s žádostí o zapůjčení jeho nekonečného stolu, u kterého by se kandidáti k debatě sešli.

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.