USA zachvátila nová vlna rasových nepokojů, protože afroamerickému šachistovi byly na turnaji přiděleny černé figurky

22 Úno 2017

V americkém Baltimoru ve státě Maryland vypukla další vlna rasových nepokojů, které vyprovokovalo první kolo celostátního šachového turnaje, ve kterém byly jedinému zúčastněnému afroamerickému šachistovi přiděleny černé figurky.

Ihned po větě “Na tahu je černý hráč,” dostal Tyrone (22) záchvat vzteku a nařkl rozhodčího z rasismu, načež vstal a odešel pryč. Takřka půl hodiny nato byly ulice Baltimoru zaplaveny demonstranty převážné afroamerického původu, kteří ničili výlohy obchodů a pálili zaparkovaná auta.

Poté, co jeden z policistů taserem zpacifikoval demonstranta, který se během výtržností vloupal do obchodu s elektronikou, ze kterého ukradl několik drahých smartphonů a následně ohrožoval policistu nožem, se situace ještě více vyhrotila. Afroamerická komunita to označila jako nepřiměřené násilí a policejní brutalitu, což vyprovokovalo ještě více demonstrantů. Policista již dostal za tento čin výpověď a bude předvolán k soudu za rasismus.

Další vodu na mlýn pak přilil americký prezident Donald Trump, který demonstranty označil za idioty.

“Kde by Amerika byla bez takových idiotů?” napsal Trump na svém Twitteru.

Momentálně bylo v Baltimoru vyhlášeno stanné právo. Federální vláda nyní uvažuje o povolání národní gardy nebo rozšíření loveckých lístků i na “intenzivněji pigmentované výtržníky”.

Šachy jsou v USA velmi kontroverzním sportem. Američtí liberálové už dlouhá léta lobbují za to, aby byly černé a bílé figurky zakázány a nahrazeny figrukami s neutrálními barvami. Současná verze šachů prý připomíná boj černé a bílé rasy, což jen podněcuje rasovou nenávist. Podle liberálů by měly mít figurky zelenou a fialovou barvu, které jsou naprosto neutrální a nikoho neuráží.

12
Komentujte

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
PavelPetr NedomaDr.QQJendaJan Mareček Recent comment authors

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Dr.QQ
Host
Dr.QQ

V zájmu zachování korektních vztahů měli oba šachisté hrát s figurkami stejné barvy. Ideální by byla modrá. Zelená nevyhovuje pro možné spojení s nevalným zdravotním stavem, žlutou odmítla čínská šachová asociace a šachové figurky s proužky odmítli ochránci zvířat.

Petr Horák
Host
Petr Horák

Proti modrým figurkám ostře vystoupil delegát ze šmoulí vesnice…

Dr.QQ
Host
Dr.QQ

Skleněné čiré?
To by ale značně ztížilo práci šachovým komentátorům.

Vaclav
Host
Vaclav

Zásadní problémy se musí řešit zásadnim způsobem. Bude se hrát bez figur a bez šachovnice. Tim se odstraní všechny problémy.
Že je to nepoužitelné? No a co. Hlavně, že to nikoho rasově nepobuřuje.
🙂

Dr.QQ
Host
Dr.QQ

Virtuální hrací prostor? Hráči si budou sdělovat je svoje tahy.
…. Asi ne.
***!!!… Příchod génia.
Zavedeme stejná pravidla jako ve fotbalu. Hostující strana má právo si vybrat barvu dresu, pardon figurek. A i to komentování pak bude takové barvitější. Ostatně, nic na světě není jen černé či bílé.

Vaclav
Host
Vaclav

To by šlo. Ale až bude hrát číňan s, snad se smim odvážit říci, černochem, tk si ne může číňan zvolit černé a černoch žluté. To by byla jasná rasistická provokace.

Branislav Durec
Host
Branislav Durec

Toto už je idiotizmus! Kam to až zájde!?

Dr.QQ
Host
Dr.QQ

Ve Vaší hlavě? Asi hodně daleko.

Petr Nedoma
Host
Petr Nedoma

meril jsi si nekdy IQ?

Jan Mareček
Host
Jan Mareček

Údajně se přihlásili Tolkienovi dědicové o dvě věže, žokej Váňa podal žalobu za vyhazování koní, střelci po průseru s Breivikem jsou zakázaní, Král s Dámou budou dle směrnice EU jako feudální přežitek zrušení a pěšáci dle Svěráka jsou povinně vybavení reflexními prvky. Šachovnice nabádající k černobílému vidění světa bude dle homosexuální menšiny v duhových barvách.

Jenda
Host
Jenda

Smutné je, že tohle není až takový nesmysl, jako většina článků tady.

Pavel
Host
Pavel

Šachy vždy měly černé a bílé figurky a pokusy rasistických aktivistů, kteří horují pro privilegizaci afroameričanů, škodí jak Americe, tak i sportovnímu duchu při zápolení nad šachovnicí.

Reklama

RSS