USA zachvátila nová vlna rasových nepokojů, protože afroamerickému šachistovi byly na turnaji přiděleny černé figurky

22 Úno 2017

V americkém Baltimoru ve státě Maryland vypukla další vlna rasových nepokojů, které vyprovokovalo první kolo celostátního šachového turnaje, ve kterém byly jedinému zúčastněnému afroamerickému šachistovi přiděleny černé figurky.

Ihned po větě “Na tahu je černý hráč,” dostal Tyrone (22) záchvat vzteku a nařkl rozhodčího z rasismu, načež vstal a odešel pryč. Takřka půl hodiny nato byly ulice Baltimoru zaplaveny demonstranty převážné afroamerického původu, kteří ničili výlohy obchodů a pálili zaparkovaná auta.

Poté, co jeden z policistů taserem zpacifikoval demonstranta, který se během výtržností vloupal do obchodu s elektronikou, ze kterého ukradl několik drahých smartphonů a následně ohrožoval policistu nožem, se situace ještě více vyhrotila. Afroamerická komunita to označila jako nepřiměřené násilí a policejní brutalitu, což vyprovokovalo ještě více demonstrantů. Policista již dostal za tento čin výpověď a bude předvolán k soudu za rasismus.

Další vodu na mlýn pak přilil americký prezident Donald Trump, který demonstranty označil za idioty.

“Kde by Amerika byla bez takových idiotů?” napsal Trump na svém Twitteru.

Momentálně bylo v Baltimoru vyhlášeno stanné právo. Federální vláda nyní uvažuje o povolání národní gardy nebo rozšíření loveckých lístků i na “intenzivněji pigmentované výtržníky”.

Šachy jsou v USA velmi kontroverzním sportem. Američtí liberálové už dlouhá léta lobbují za to, aby byly černé a bílé figurky zakázány a nahrazeny figrukami s neutrálními barvami. Současná verze šachů prý připomíná boj černé a bílé rasy, což jen podněcuje rasovou nenávist. Podle liberálů by měly mít figurky zelenou a fialovou barvu, které jsou naprosto neutrální a nikoho neuráží.

12 komentářů
 1. V zájmu zachování korektních vztahů měli oba šachisté hrát s figurkami stejné barvy. Ideální by byla modrá. Zelená nevyhovuje pro možné spojení s nevalným zdravotním stavem, žlutou odmítla čínská šachová asociace a šachové figurky s proužky odmítli ochránci zvířat.

    1. Zásadní problémy se musí řešit zásadnim způsobem. Bude se hrát bez figur a bez šachovnice. Tim se odstraní všechny problémy.
     Že je to nepoužitelné? No a co. Hlavně, že to nikoho rasově nepobuřuje.
     🙂

     1. Virtuální hrací prostor? Hráči si budou sdělovat je svoje tahy.
      …. Asi ne.
      ***!!!… Příchod génia.
      Zavedeme stejná pravidla jako ve fotbalu. Hostující strana má právo si vybrat barvu dresu, pardon figurek. A i to komentování pak bude takové barvitější. Ostatně, nic na světě není jen černé či bílé.

     2. To by šlo. Ale až bude hrát číňan s, snad se smim odvážit říci, černochem, tk si ne může číňan zvolit černé a černoch žluté. To by byla jasná rasistická provokace.

 2. Údajně se přihlásili Tolkienovi dědicové o dvě věže, žokej Váňa podal žalobu za vyhazování koní, střelci po průseru s Breivikem jsou zakázaní, Král s Dámou budou dle směrnice EU jako feudální přežitek zrušení a pěšáci dle Svěráka jsou povinně vybavení reflexními prvky. Šachovnice nabádající k černobílému vidění světa bude dle homosexuální menšiny v duhových barvách.

 3. Šachy vždy měly černé a bílé figurky a pokusy rasistických aktivistů, kteří horují pro privilegizaci afroameričanů, škodí jak Americe, tak i sportovnímu duchu při zápolení nad šachovnicí.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..