Před 77 lety napadly finské hranice mírumilovné ruské vojáky a donutily Rudou armádu vybombardovat Helsinky

30 Lis 2016

Dnes je to přesně 77 let od startu tzv. Zimní války mezi Finskem a tehdejším Sovětským svazem, která začala brutálním a neohlášeným útokem finských hranic na sovětské vojáky, načež Rudá armáda odpověděla vybombardováním Helsinek.
Časně ráno 30. listopadu 1939 se daly finské hranice do pohybu a zaútočily na blízké divize Rudé armády, které se záhy ocitly na finském území, i když oficiálně byly 400 km daleko na sovětském území. Tento brutální útok si vyžádal životy několika stovek sovětských vojáků a vyvolal tak naprosto legitimní a oprávněnou odplatu, kterou byl útok na civilní obyvatelstvo v podobě vybombardování Helsinek a masivní invaze téměř milionu vojáků a několika tisíců tanků do Finska.

Západní média se často vysmívají Sovětskému svazu, že i přes svojí enormní převahu nedokázal Finsko dobýt. To je ale dáno tím, že Stalin Finsko dobýt nechtěl, chtěl Finy pouze varovat, aby nechali Sovětský svaz být, nevměšovali se do jeho vnitřních záležitosti a hlavně aby jejich hranice už nadále neútočily na sovětské vojáky.

Západní média se také často chytají ztrát na obou stranách. Zatímco na straně SSSR padlo zhruba 125 tisíc vojáků, na straně Finska je to cca 25 tisíc vojáků. Z tohoto pohledu to vypadá na velkou porážku Ruska, nicméně když si počet mrtvých přepočteme na počet obyvatel, což je v případě Finska zhruba 4 a půl milionu lidí, naproti 300 milionům obyvatel Sovětského svazu, tak zjistíme, že v zimní válce zemřelo 0,5 % Finu a jen 0,001 % Rusů. Statistika zní jasně – při tomto přepočtu už to nevypadá jako drtivá porážka, ale spíše jako drtivé vítězství Sovětského svazu.

Zimní válka tedy skončila jasným vítězstvím Sovětského svazu, který vyslal do Finska varovný signál. Finské hranice si bohužel ale nedaly říct a 25. června 1941 zaútočily s pomocí nacistů znovu. Celkem padlo téměř 400 tisíc Rusů. Vzdejme jim tedy tímto článkem hold a zároveň poplivejme “památku” finských okupantů.
30 komentářů
 1. že i přes svojí enormní převahu… přes TU SVOJI, ne přes TOU SVOUJÍ… a 0,5 % Finů, nikoliv Finu. Jinak hezký.

 2. Jestli odkazujete na Mainilsky incident, tak to bylo uplne presne naopak, nez pisete. Finska agrese byla zinscenovana Rudou armadou – existuji o tom nezpochybnitelne dukazy, napr. osobni poznamky clenu KS.

  At zije proruska propaganda. Ze vam to za to stoji, delat z lidi hlupaky…

 3. Abyste si nezaplivali schody, dál stejně nedoplivnete, taky s těmi pohyblivými hranicemi máte problém.
  I přes ty opravy to stojí stejně za pendrek, žádné relevantní sdělení, spíše humorná povídka …

 4. V Sovětském Svazu bylo za Stalina velké množství problémů. Velitelé Rudé armády měli ještě staré carské mapy, kdy území dnešního Finska patřilo Rusku. Že Finové měli nové mapy je jenom jejich chyba.

  1. A ty carské mapy jim vydržely dlouho do 50-tých let, protože takovou dobu ruské svině okupovaly kus Finska

   1. Východní Karélii okupují Sověti a dnes i Rusové dodnes. Mluvit o Finsku jako samostatném historickém stau je trochu off – do začátku 18. století to patřilo Švédsku, pak to Švédové nějak prohráli v jedné z mnoha válek s Ruskem. Ale pořád v jiných hranicích, než dnes. V těchto hranicích se Finsko osamostatnilo až v roce 1917. Sověti to v Tartu schválili. Ale po 2.sv.válce si ukousli z území Finska hodně toho, co patřilo k historickému finskému knížectví (velkoknížectví). Jediné na co měli “nárok” byla oblast Petsama, kterou jim po roce 1917 blahovolně ponechali, protože tam nic nebylo. Jenomže se tam pak našel nikl a postavily elektrárny, tak si ho Sověti rychle vzali po válce zpět. A protože se Finové za války bratříčkovali s Němci, prohlásili je za poraženou stranu, uzavřeli s nima smlouvu o věčném rudém přátelství a sebrali jim hodně území ještě na jihu (srovnej s ČSR a Podkarpatskou Rusí). Údajně kvůli obraně Leningradu, hranice s Finskem procházela poměrně nedaleko od Leningradu

 5. Krásná ironie, bohužel málo lidí jí porozumí. Už jenom první věta…Jak se finské hranice daly do pohybu a napadly mírumilovné Ruské vojáky a donutily Rudou armádu vybombardovat Helsinki…..je úžasná.

 6. To co toto za čeština psal? Nějak jsem to vůbec nepochopila, oni mají ve Finsku nějaké živé pohyblivé hranice, kteté útočí? To je zajímavá vychytávka. To jsem z toho Fin…..

  1. Víte, s kým sousedí CCCP (nyní Rusko)? S kým chce!

   A s tou hranicí si to nechte od někoho vysvětlit, to je něco, jako když vám odejde televize. Ta vaše určitě má nožičky, že?

 7. vtipné a smutné zároveň.ale divím sa dnes a denne, kolko ľudí nie je schopných rozpoznať iróniu alebo paródiu..
  ergo, keď narazia na tak očividnú blbosť, ako sú útočiace hranice.

  1. aka je teda skutocna pravda? vie niekto preco rusi napadli finsko? myslim ze velmi malo ludi to vie… vsetci si mozno myslia ze to su bohate finske nerastne suroviny ktore rusko nema a potrebuje ako sol, alebo urodna finska poda ktoraj je najurodnejsia na celom svete…. alebo co este moze byt dovod zautocit na taku krajnu?

   1. neviem ti na to odpovedať, dôvody, ktoré si vymenoval, môžu byť dosť pravdepodobné a samozrejme aj kludne nejaké ďalšie.ale to by sme sa museli opýtať báťušky Stalina, ale ten sa akurát smaží v pekle, takže asi nebude mať chuť odpovedať, si myslím 😉

   2. Důvod je pořád stejný. Obnova carské říše v původním rozsahu. Finsko, Polsko a celé Pobaltí dříve patřily k carskému Rusku. A vládcům Kremlu se po tomto území pořád stýská. Ono se jim stýská i po Aljašce, ale tu car regulérně prodal.

 8. Zneužít záběry ze Skandinávského mistrovství v ostrém biatlonu k propagandistickému a štvavému článku špinícímu dobré jméno Ruska je podlé.

     1. Omouvam se, ironii vetsinou pochopim, ale v citoslovcich mam mezery. Ale jak jsem si vsiml, tys mou pochopil skvele.

  1. ROFL
   Skoda, ze tolko vela ludi ma problem rozoznat srandu od vazneho textu. A zda sa, ze cim dalej tym viacej.

 9. Když si uvědomíme, že před první světovou válkou Rusko na západě končilo u Ostravy, tak se to nevyvíjí špatně.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..