Facebooku kvůli Zwyrtek Hamplové došly bany. Nové by mohly být až v půlce příštího roku

15 Pro 2022

V těžké situaci se ocitli bojovníci za svobodu slova na Facebooku, kteří zároveň banují jiné uživatele kvůli opačnému názoru či kritice. Z důvodu neobvykle velkého množství udělených banů českou senátorkou Zwyrtek Hamplovou, totiž Facebooku došla kapacita banovacího serveru. Na celé evropské verzi Facebooku tak bude banování uživatelů dočasně nedostupné.

„Nejde jen o Zwyrtek Hamplovou, celkově jsme nebývale vysokou zátěž pro banovací server zaznamenali i na jiných stránkách. Tradičně vysoký počet banů generuje například Tomio Okamura. Koresponduje to hodně s počtem hovadin, které Okamura sdílí. Platí zde přímá úměra – čím větší blbost, tím víc lidí v komentářích oponuje a tím víc banů Okamura rozdá. Naše banovací servery nápor banů od Tomia Okamury zvládaly, jak ale roste známost senátorky Zwyrtek Hamplové, roste i počet jejích kritiků a trolů. Tím pádem roste i počet banů, které její stránka rozdá. V kombinaci s Okamurou došlo k nevyhnutelnému poškození serverů, „ tvrdí ředitel evropského Facebooku Zinedine Zidane.

Následky neúnosného banování byly zničující. Dnes dopoledne v 10:31 se po udělení posledního banu evropské banovací servery Facebooku vlivem přetížení ocitly v plamenech a byly kompletně zničeny. Neznamená to jen to, že nebude možné udělovat nové bany, ale dokonce se zruší již dříve udělené bany. Na Facebooku by pak mohla vypuknout naprostá anarchie.

„Doteď fungovala rovnováha. Jana Zwyrtek Hamplová, SPD a další na jednu stranu bojují proti cenzuře, aby ale udrželi pořádek v diskusi pod svými příspěvky, tak blokují všechny kritické názory. Nyní se ale všechny tyto bany zruší, takže se diskuse ocitnou v chaosu,“ tvrdí dále Zidane.

Nové servery navíc mohou být dostupné až v půlce příštího roku. Do té doby se dle slov Zidaneho Okamura s Hamplovou „poserou.“

Libí se ti naše práce? Pomoct nám s naší tvorbou můžeš malým příspěvkem na kávu.