Před 77 lety napadly finské hranice mírumilovné ruské vojáky a donutily Rudou armádu vybombardovat Helsinky

30 Lis 2016

Dnes je to přesně 77 let od startu tzv. Zimní války mezi Finskem a tehdejším Sovětským svazem, která začala brutálním a neohlášeným útokem finských hranic na sovětské vojáky, načež Rudá armáda odpověděla vybombardováním Helsinek.
Časně ráno 30. listopadu 1939 se daly finské hranice do pohybu a zaútočily na blízké divize Rudé armády, které se záhy ocitly na finském území, i když oficiálně byly 400 km daleko na sovětském území. Tento brutální útok si vyžádal životy několika stovek sovětských vojáků a vyvolal tak naprosto legitimní a oprávněnou odplatu, kterou byl útok na civilní obyvatelstvo v podobě vybombardování Helsinek a masivní invaze téměř milionu vojáků a několika tisíců tanků do Finska.

Západní média se často vysmívají Sovětskému svazu, že i přes svojí enormní převahu nedokázal Finsko dobýt. To je ale dáno tím, že Stalin Finsko dobýt nechtěl, chtěl Finy pouze varovat, aby nechali Sovětský svaz být, nevměšovali se do jeho vnitřních záležitosti a hlavně aby jejich hranice už nadále neútočily na sovětské vojáky.

Západní média se také často chytají ztrát na obou stranách. Zatímco na straně SSSR padlo zhruba 125 tisíc vojáků, na straně Finska je to cca 25 tisíc vojáků. Z tohoto pohledu to vypadá na velkou porážku Ruska, nicméně když si počet mrtvých přepočteme na počet obyvatel, což je v případě Finska zhruba 4 a půl milionu lidí, naproti 300 milionům obyvatel Sovětského svazu, tak zjistíme, že v zimní válce zemřelo 0,5 % Finu a jen 0,001 % Rusů. Statistika zní jasně – při tomto přepočtu už to nevypadá jako drtivá porážka, ale spíše jako drtivé vítězství Sovětského svazu.

Zimní válka tedy skončila jasným vítězstvím Sovětského svazu, který vyslal do Finska varovný signál. Finské hranice si bohužel ale nedaly říct a 25. června 1941 zaútočily s pomocí nacistů znovu. Celkem padlo téměř 400 tisíc Rusů. Vzdejme jim tedy tímto článkem hold a zároveň poplivejme „památku“ finských okupantů.
RELATED POST